- Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka
- Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak
- Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek
- Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik
- Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak
- 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka
- Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz
- Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka
- Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach
- Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek
- Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka
- Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska
- Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach
- Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła
- Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska
- Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik
- Logopedia w domu Jolanta Rybicka
- Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska
- Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła
- 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek
- Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska
- Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka
- Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak
- "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak
- Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska
- Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka
- Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik
- Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska
- Kreatywne zabawy Danuta Milczarek
- Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska
- KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska
- Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak
- Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka
- Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska
- Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka
- Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek
- Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak
- Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka
- Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole?
- Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła
Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik
Kilka pomysłów na zabawę z dzieckiem:
Zimno, ciepło, gorąco
Jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), dziecko musi go odnaleźć. Ten kto schował "skarby“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwacza, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz.
"Zrób to sam”
Propozycje dla bardziej aktywnych maluchów (wyciszają) i małych artystów. Możecie lepić z masy solnej, plasteliny, malować farbami, kredkami, rękami, robić wycinanki z papieru kolorowego i wiele innych. Do takich zabaw możecie wykorzystać mnóstwo rzeczy, które są w domu. Np. makaron będzie idealny na biżuterię, a papierowe talerzyki czy opakowania po jajkach mogą zamienić się w stworki, kartonowe pudełka w domki, autka, robota i co jeszcze tylko wyobraźnia wam podpowie. Możecie w dowolnej technice stworzyć panią jesień, zimę albo ulubioną postać z bajki!
Tanecznym krokiem
Wspólnie poruszamy się do ulubionych piosenek i melodii. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco.
Domowy klub fitness
Czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych - połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone. Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.
Kalambury
W tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.
Wspólne gotowanie
Zaproponujcie dzieciom wspólne pieczenie babeczek, zróbcie owocowe szaszłyki i nie przejmujcie się, jeśli mały mistrz kuchni nieco nabrudzi. Z przygotowanych wspólnie specjałów możecie urządzić przyjęcie domowe.
Zabawa w doktora
Jak oswoić lęk przed wizytą u lekarza? Najlepiej poprzez zabawę. Zabawa w doktora jest doskonałym sposobem na takie przezwyciężanie lęków. Dziecko dowiaduje się, do czego służą poszczególne przyrządy lekarskie i wciela się w rolę lekarza.
Wspólne czytanie
Czytanie zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, a przy tym przynosi ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoje słownictwo, używa bogatszego i piękniejszego języka. Wybierzcie wspólnie książkę, usiądźcie wygodnie i przenieście się w świat bajek i niezwykłych przygód.
Budowanie z klocków
Proste konstrukcje, wysokie wieże, fosy, w tej zabawie ogranicza nas tylko wyobraźnia. Ponadczasowe klocki dzięki ogromnej różnorodności są nieustającym źródłem inspiracji do zabawy zapewniając wszechstronny rozwój dziecka. Zabawa klockami ćwiczy emocje, stymuluje wyobraźnię, rozwija logiczne i przestrzenne myślenie dziecka, jest dobrym treningiem na koncentrację uwagi.
Zabawa w teatr
Zamieńcie się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a wy ich dziećmi. W tej zabawie bowiem możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Tym bardziej warto podjąć wyzwanie. Możecie również wcielić się w postaci ulubionych bajek, stworzyć własną bajeczkę. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.
Coś z niczego
Zrobienie „nowego” przedmiotu z pudełka po butach, np. samochodu, domu, pilota do telewizora, skrzyni skarbów itp. Świetny pomysł zabawy dla dzieci w domu!
Łyżka prawdę powie
Na drewnianej łyżce po jednej i drugiej stronie przykleić zdjęcia ważnych osób
( babcia, wujek, brat) i zadawać pytania. Dziecko będzie pokazywać stronę łyżki z osobą, jako odpowiedź na zadane pytanie.
Butelka pełna czasowników
Do pustej butelki wrzucić karteczki z różnymi czasownikami (np. skakać, tańczyć). Poprosić dziecko o losowanie po jednym, mama czyta na głos i wspólne wykonujecie daną czynność.
Pucu-Pucu
Pomalować dłonie farbką – opowiedzieć, że to są „widoczne” bakterie i poprosić dziecko aby spróbowało je dokładnie zmyć.
Mały ogrodnik
Wspólnie posiać rzeżuchę albo słonecznik, razem podlewać, mierzyć i fotografować, później wydrukować zdjęcia i zrobić książeczkę na pamiątkę.
Gimnastyka dla paluszków
Na stole rozłożyć małe pomponiki, papierowe foremki do babeczek, pałeczki do jedzenia chińszczyzny- mogą być też zwykłe patyczki. Zadaniem jest przenoszenie pomponów do foremek ale nie można używać dłoni, tylko patyczków. Można trzymać je dwoma rączkami albo w jednej (tak jak się ich używa do jedzenia). Na koniec zabawy wspólnie liczymy ile razem udało się zebrać (a nie kto więcej) aby nie wprowadzać rywalizacji.
Zabawa w skojarzenia
Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.
Poszukiwanie skarbów
W domu, w różnych miejscach schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę…, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść. (trochę kodowania)
Miłej zabawy oraz superaśnego spędzania czasu ze swoimi pociechami życzy Joanna Płóciennik