- Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka
- Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak
- Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek
- Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik
- Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak
- 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka
- Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz
- Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka
- Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach
- Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek
- Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka
- Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska
- Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach
- Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła
- Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska
- Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik
- Logopedia w domu Jolanta Rybicka
- Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska
- Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła
- 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek
- Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska
- Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka
- Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak
- "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak
- Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska
- Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka
- Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik
- Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska
- Kreatywne zabawy Danuta Milczarek
- Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska
- KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska
- Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak
- Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka
- Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska
- Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka
- Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek
- Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak
- Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka
- Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole?
- Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła
Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka
Wspólne gotowanie z dzieckiem
We wspólnym gotowaniu z dzieckiem można znaleźć sposób zarówno na rodzinne spędzenie wolnego czasu, jak i na przekazanie przedszkolakowi cennych umiejętności, które przydadzą się w dorosłym życiu. Przepisy, jakie można wykorzystać podczas gotowania, są nieskomplikowane i dają najmłodszym duże pole do rozwijania zdolności manualnych oraz wykazania się kreatywnością.
Przepisy na proste potrawy, które dziecko może zrobić z niewielką pomocą dorosłego:
Jabłka pieczone z konfiturą
Takie jabłka możemy przygotować na deser. Jabłka umyć,osuszyć, wydrążyć środek,uważając,żeby nie przebić spodu,nałożyć ulubionej konfitury. Ułożyć jabłka w głębokiej formie do pieczenia. Piec około 25- 30 minut w temperaturze 170 stopni, aż jabłka będą miękkie,uważamy żeby się nie rozpadły.Pieczone jabłka są gotowe do jedzenia, kiedy tylko trochę przestygną.
Jogurtowy przekładaniec
Pod nazwą „jogurtowy przekładaniec” ukrywa się po prostu mieszanka jogurtu naturalnego (najlepiej sprawdza się grecki) i dodatków. Do wyboru mamy świeże owoce, konfitury, muesli, granolę, suszone owoce, orzechy, migdały, pokruszone ciasteczka itp. Ten przysmak nadaje się idealnie na śniadanie, a dzieci z łatwością przygotują go samodzielnie. Wykonanie jest proste: warstwa owoców, muesli (granoli), jogurt, kolejna warstwa owoców (albo tym razem innego wybranego dodatku) itd. Górę możemy posypać pokruszonymi ciasteczkami lub polać sosem owocowym - będzie bardziej odświętnie!
Sałatka owocowa
Oto prawdziwa witaminowa bomba! Czy ktoś może oprzeć się kolorowej owocowej sałatce, zwłaszcza jeśli sam ją przygotował? Warto wybierać miękkie owoce, które dzieci mogą same pokroić (w tym celu mogą używać plastikowego noża!) oraz drobne owoce, takie jak truskawki, bezpestkowe winogrona czy borówki amerykańskie. Założenie jest takie, że owoce są słodkie z natury, nie musimy ich więc dosładzać, za to na pewno nie zaszkodzi dodać kilku kropel soku z cytryny - zapobiegnie ciemnieniu bananów i jabłek.
Owocowe szaszłyki
Zamiast sałatki owocowej możemy zaproponować dzieciom przygotowanie i zjedzenie owocowych szaszłyków - jest coś w tej formie podania owoców, co sprawia, że na dziecięcych buziach wykwita uśmiech zachwytu. Zapewniam! Wybierajcie miękkie owoce, bo dzieciom będzie łatwiej nabijać je na patyk.
Lody
Wystarczy kupić foremki do lodów, ewentualnie wykorzystać puste opakowania po jogurtach lub plastikowe kubeczki (w tym przypadku, gdy zawartość zacznie powoli tężeć, po jakiś 15-20 minutach, włóżcie w środek drewniane patyczki po lodach i pozostawcie aż do całkowitego zamrożenia). Wersja najprostsza: wlej sok do foremki, włóż do zamrażarki i po kilku godzinach ciesz się lodami owocowymi. Możesz jednak zaproponować dzieciom przygotowanie bardziej wymyślnych smakołyków: zanurzcie w soku kawałki truskawek, brzoskwiń, winogron czy kiwi, a otrzymacie wspaniale wyglądające owocowe lody.Możecie też wymieszać rozgniecione banany, truskawki lub inne owoce (świetnie sprawdzają się jagody i borówki!) z jogurtem naturalnym i odrobiną miodu - tu przyda się pomoc dorosłego, który może wymieszać te składniki w blenderze lub nadzorować tę czynność w przypadku starszego dziecka. Hop do zamrażarki i po 4 godzinach gotowe!
Kanapki
To całkiem oczywiste, prawda? I chociaż dla nas to rutyna, dla naszych dzieci fascynujące może być nawet posmarowanie kromki chleba dżemem, masłem orzechowym czy pyszną pastą - polecamy hummus oraz awokado wymieszane z odrobiną soku z cytryny i ewentualnie kroplą oliwy, drobno pokrojonym pomidorem, natką pietruszki - palce lizać i jakie zdrowe! Zamiast używać zwykłego chleba, dla urozmaicenia możecie sięgnąć po pieczywo chrupkie lub tostowe.
Pizza
Ta propozycja to strzał w dziesiątkę, bo większość dzieci uwielbia pizzę, a jej przygotowanie w domu nie jest trudne i dostarcza sporo frajdy młodym kucharzom. Ciasto możecie wykonać sami lub wykorzystać gotowy spód do pizzy, a dodatki skomponujcie według gustu domowników. Dzieci świetnie sobie radzą z rozsmarowywaniem na cieście sosu pomidorowego, nakładaniem plasterków szynki, warzyw i z posypywaniem pizzy serem.
Hamburgery
Naprawdę? Tak, chociaż trochę z przymrużeniem oka...Kupcie dobrej jakości bułki (oczywiście, jeśli wolicie, możecie je też upiec) i dobrej jakości mięso wołowe, z którego upieczecie kotlety. Do tego sałata, pomidor, ogórek i dzieci mogą same skomponować domowe hamburgery - pewnie im się to spodoba! Oczywiście dodatki dobierajcie według waszych domowych upodobań, możecie dorzucić np. plasterek sera - wasza pomysłowość to jedyne ograniczenie. Miłej zabawy!
Mariola Teplicka
Smacznego!