- Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka
- Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak
- Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek
- Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik
- Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak
- 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka
- Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz
- Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka
- Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach
- Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek
- Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka
- Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska
- Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach
- Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła
- Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska
- Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik
- Logopedia w domu Jolanta Rybicka
- Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska
- Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła
- 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek
- Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska
- Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka
- Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak
- "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak
- Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska
- Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka
- Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik
- Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska
- Kreatywne zabawy Danuta Milczarek
- Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska
- KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska
- Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak
- Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka
- Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska
- Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka
- Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek
- Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak
- Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka
- Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole?
- Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła
Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka
.Aktywność ruchowa dziecka
Bez względu na okoliczności należy pamiętać by zapewnić dzieciom odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia.Aktywność ruchowa dziecka oddziałuje bowiem nie tylko na jego rozwój fizyczny, ale również emocjonalny, społecznyi umysłowy.
Propozycje zabaw ruchowych w domu:
Balonowa siatkówka - z kawałka włóczki stwórz prowizoryczną siatkę i zaczep między krzesłami. Teraz wystarczy nadmuchać balon, poćwiczyć serwis, zagrania do przeciwnikai zaczynamy mecz. Aby urozmaicić zabawę możemy wprowadzić dodatkowe konkurencje: odbijanie nogą, głową itp.
Zamrożony taniec- jest to świetna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Zasady podobne są do gry: Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy, z tą różnicą, że wszystko podporządkowane jest muzyce. Niemal każde dziecko lubi poruszać się w rytm ulubionych utworów muzycznych. Dlatego, aby podszkolić lub odświeżyć ich umiejętności taneczne i słuchowe, warto spróbować mroźnego tańca: dopóki muzyka gra, wszyscy tańczą, gdy osoba wybrana jako DJ zatrzyma muzykę, wszyscy zastygają w bezruchu.
Nauka kroków - dzięki łatwemu dostępowi do Internetu bez problemów możemy znaleźć intersujące nas filmiki w sieci. Dobrym pomysłem jest odszukanie takich, które nauczą nasze dzieci nowych kroków tanecznych, a nawet całej choreografii. Przykładem mogą tu być filmiki naYouTube. Możliwości jest tak naprawdę bez liku…..
Piłka nożna - nie potrzebujesz dużego ogrodu, aby zorganizować rozgrywki piłki nożnej. Wystarczy wytyczyć małe boisko w pokoju, ustawić bramki z krzeseł i podzielić nasze pociechy na drużyny. Pamiętajmy, by do tej zabawy dzieci używały małej, miękkiej piłki (wówczas ochronimy przedmioty w pomieszczeniu). Nawet w domu gra w piłkę nożną jest możliwa.
Krab - zaproponuj swoim pociechom naśladowanie ruchów kraba. Na początek naucz swoje dzieci jak porusza się krab: kładziemy dłonie i stopy na ziemi z brzuchem skierowanym w stronę sufitu. W tej pozycji można bawić się w gry które ćwiczą równowagę (utrzymywanie różnych przedmiotów na brzuchu – wygrywa osoba, która najdłużej utrzyma przedmiot, np. książkę), albo też w gry zręcznościowe (krabowe wyścigi, które pozwolą dzieciom spalić energię i uśmiać się do łez).
Hula Hop - jest świetną opcją na aktywność fizyczną w domu. Ćwiczenia z obręczą wpływają bardzo korzystnie na mięśnie całego ciała u naszych dzieci. Hula hop to nie tylko kręcenie obręczą wokół bioder, dobrym urozmaiceniem tej zabawy jest jednoczesne chodzenie z nią do tyłu, kręcenie jej na ramionach czy nogach. Takie ćwiczenia na pewno usprawnią koordynację ruchową całego ciała.
Łowienie kulek- przygotuj dwa większe pojemniki (np. pudełka od zabawek), do jednego z nich wrzuć kulki. Zadaniem dzieci będzie przenoszenie kulek za pomocą stóp do pustego pojemnika. Wygrywa osoba która najszybciej przeniesie wszystkie kulki.
Laserowy labirynt - przy użyciu włóczki zamień np. swój przedpokój w laserowy labirynt. Poprzyklejaj nitki w różnych kierunkach i na różnych wysokościach. Zadaniem dzieci będzie pokonanie labiryntu bez dotykania linii. Sprawdzi to motorykę oraz zwinność waszych pociech.
Stacje aktywności- w pokoju zaznacz kilka pól, które będą oznaczały wybraną aktywność: podskoki, stanie na jednej nodze, przysiady. Każdy uczestnik zabawy musi przejść przez wszystkie pola i wykonać wskazane ćwiczenia. Aby urozmaicić zabawę można wykorzystać również stoper i zmieniać kolejność ćwiczeń.
Zakręcona skakanka- ten zapomniany przedmiot pomoże rozkręcić niejedną zabawę dla dzieci (i to rozkręcić dosłownie). Wystarczy jeden koniec skakanki trzymać w ręku i obracać tak, by sznurek promieniście przesuwał się po podłodze. Zadaniem dzieci jest podskakiwanie w odpowiednim momencie, by nie nadepnąć skakanki i nie stanąć na jej drodze. Można również zorganizować indywidualne „skaczące zawody” z mierzeniem czasu i zapisywaniem wyników włącznie.
Mariola Teplicka