Rekrutacja 2024/2025

Postępowanie rekrutacyjne 2024-2025

POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO PRZEDSZKOLI MIEJSKICH W STARGARDZIE
NA ROK SZKOLNY 2024/2025

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe ( Dz. U. z 2023r. poz.900 ze zm.). Statut Przedszkola Miejskiego.


1.Do przedszkola przyjmowane są dzieci, zamieszkałe na terenie Miasta Stargard, w wieku od 3 do 6 lat, z tym że dzieci spełniające roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne odbywać je mogą w oddziałach przedszkolnych
zorganizowanych w budynkach szkół.


2.W rekrutacji nie uczestniczą dzieci urodzone w 2022r. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może być objęte dziecko, które na dzień rozpoczęcia edukacji przedszkolnej będzie miało
ukończone 2,5 roku życia.
O przyjęciu dziecka w trakcie roku szkolnego (po rekrutacji) decyduje dyrektor przedszkola. Warunkiem przyjęcia jest dokonanie indywidualnej oceny sytuacji dziecka oraz wolne miejsca w przedszkolu.


3.Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w przedszkolu.


4.Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.


5.Niezłożenie stosownej deklaracji w wyznaczonym terminie jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w dotychczasowym przedszkolu.


6.1.Rodzice dzieci zapisywanych do przedszkola po raz pierwszy mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka składając w wyznaczonym terminie wniosek do nie więcej niż trzech wybranych przedszkoli. Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 prowadzona jest z wykorzystaniem systemu elektronicznego – należy wejść na stronę -
https://rekrutacja.stargard.eu.
2.Wnioski niekompletne nie biorą udziału w postępowaniu rekrutacyjnym.


7.Jeśli wnioskodawca korzysta z prawa składania wniosku o przyjęcie kandydata do więcej niż jednej publicznej jednostki (maksymalnie do trzech), zobowiązany jest podać nazwy i adresy przedszkoli w kolejności od najbardziej preferowanych.
( UWAGA: wniosek zostanie uznany za nieważny w przypadku nie zachowania takiej samej preferencji w pozostałych wnioskach składanych do przedszkoli drugiego, bądź trzeciego wyboru).


8.Nabór dzieci na rok szkolny 2024/2025 odbywa się w terminach określonych w załącznikach nr 1 i 2 zarządzenia Nr 20/2024 Prezydenta Miasta Stargard z 24 stycznia 2024r.


9.Postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola. Dyrektor wyznacza przewodniczącego komisji rekrutacyjnej.


10.W przypadku większej liczby kandydatów, niż liczba wolnych miejsc w przedszkolu, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria:
1)
wielodzietność rodziny kandydata;
2)
niepełnosprawność kandydata;
3)
niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
4)
niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
5)
niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
6)
samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
7)
objęcie kandydata pieczą zastępczą.


Kryteria powyższe mają jednakową wartość - każde po 100 pkt.


11.W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie kryteria, ze zróżnicowaną wartością:


1) pozostawanie rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich działalności
gospodarczej lub gospodarstwa rolnego – 40 punktów,
2) pozostawanie jednego z rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez niego
działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego – 20 punktów,
3) rodzice mieszkają w Stargardzie i rozliczają podatek dochodowy od osób
fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Stargardzie na rzecz Miasta Stargard–
30 punktów,
4) jeden z rodziców mieszka w Stargardzie i rozlicza podatek dochodowy od osób
fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Stargardzie na rzecz Miasta Stargard –
15 punktów,
5) rodzeństwo kandydata uczęszcza do tego samego przedszkola
w roku, na który odbywa się rekrutacja do tego przedszkola – 10 punktów,
6) dochód na osobę w rodzinie kandydata – od 0 do 1 punktu, przy czym:
a)
w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 100% kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 390) – 1 punkt;
b)
w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 100% kwoty, o której mowa w lit. a, liczbę punktów oblicza się dzieląc tę kwotę przez dochód na osobę w rodzinie kandydata.


12.Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata
kryteriów:
1) w przypadkach wymienionych w ust. 11:
a)
orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2021 r. poz.573 ze zm.);
b)
prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem1;
c)
dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej
(Dz. U. z 2022 r. poz.447);
d)
oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata2;
2) w przypadkach wymienionych w ust.12:
a) w pkt 1 i 2 :
potwierdzenie zatrudnienia przez pracodawcę lub odpis z właściwego
rejestru z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej lub
zaświadczenie potwierdzające prowadzenie działalności rolniczej z Kasy
Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Urzędu Skarbowego;
b) w pkt 3 i 4 :
kopie pierwszej strony PIT - zeznania podatkowego za rok poprzedzający
rekrutację z prezentatą (pieczęcią) Urzędu Skarbowego w Stargardzie
lub w przypadku złożenia zeznania podatkowego drogą internetową
wydrukowaną pierwszą stronę PIT z wygenerowanym numerem dokumentu
oraz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) lub
zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające fakt złożenia lub
niezłożenia zeznania za rok ubiegły ze wskazaniem Miasta Stargard jako
miejsca zamieszkania lub posiadanie Karty Mieszkańca;
c) w pkt 5 - deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego przez
rodzeństwo kandydata;
d) w pkt 6 - oświadczenie o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata3.


1 Oznacza to wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba ta wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.
2 Oznacza to rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci.
3 Pod pojęciem dochodu rozumie się dochód, o którym mowa w art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z tym że w przypadku przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c i art. 30e ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), pomniejsza się je o koszty uzyskania przychodu, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Przy obliczaniu dochodu członka rodziny, bierze się pod uwagę przeciętny miesięczny dochód z 3 miesięcy wybranych spośród ostatnich 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.


13.Wymienione w pkt. 12 od lit. a) do c) dokumenty są składane w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, odpisu lub wyciągu z dokumentu.


14.Oświadczenia, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenia wymienione w pkt. 12 jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści:
„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.


15.Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać dokumentów potwierdzających okoliczności zawartych w oświadczeniach, o których mowa w pkt. 12, w terminie wyznaczonym przez przewodniczącego lub może zwrócić się do Prezydenta Miasta o potwierdzenie tych okoliczności. Prezydent Miasta potwierdza te okoliczności w terminie 14 dni.


16.Oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka może być zweryfikowane w drodze wywiadu przeprowadzanego przez prezydenta miasta. Do wywiadu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rodzinnego wywiadu środowiskowego
przeprowadzanego w celu ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2022r. poz. 1577).


17.Komisja ustala wyniki i sporządza protokół z postępowania rekrutacyjnego.


18.Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania
rekrutacyjnego w formie:
a)
listy kandydatów zakwalifikowanych (nie jest jednoznaczne z przyjęciem kandydata do przedszkola) i kandydatów niezakwalifikowanych, zawierającej imiona i nazwiska kandydatów, informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata do danego przedszkola oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia;
b)
listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych do danego przedszkola oraz najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia lub informację o liczbie wolnych miejsc.
( UWAGA: Kandydat zakwalifikowany – to kandydat, który przeszedł proces weryfikacji i uzyskał ilość punktów uprawniającą do przyjęcia na wolne miejsca w przedszkolu.
Kandydat niezakwalifikowany to kandydat, który przeszedł pomyślnie proces weryfikacji, ale ilość punktów uzyskanych w tym procesie nie uprawnia go do przyjęcia na wolne miejsca w przedszkolu.)


19.Wyżej wymienione listy zawierają imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej, najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia, dzień podania do publicznej wiadomości oraz opatrzone są podpisem przewodniczącego komisji rekrutacyjnej i listę umieszcza się w widocznym miejscu w siedzibie danego przedszkola.


20.Rodzic Kandydata zakwalifikowanego potwierdza wolę przyjęcia kandydata do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia w terminie określonym zarządzeniem Nr 20/2024 Prezydenta Miasta Stargard z dnia 24 stycznia 2024r.


21.Rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do przedszkola w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.


22.Uzasadnienie zawierające przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższą liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia, oraz liczbę punktów, którą kandydat uzyskał w postępowaniu rekrutacyjnym sporządza się w terminie 3 dni od dnia złożenia przez rodzica kandydata wniosku.


23.Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora przedszkola, odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.


24.Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania. Na rozstrzygnięcie dyrektora danego przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.


25.Jeżeli po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego przedszkole nadal dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor przedszkola przeprowadza postępowanie.

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP