Rekrutacja 2024/2025

Poradnik - rekrutacja do przedszkoli

Rekrutacja do przedszkoli-poradnik

Szanowni Państwo,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące najważniejszych etapów postępowania rekrutacyjnego do Przedszkoli Miejskich prowadzonych przez Gminę Miasto Stargard oraz terminy, w których będą Państwo podejmowali działania w związku z naborem.

W celu uzyskania szczegółowych informacji o harmonogramie rekrutacji do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025 – należy zapoznawać się z komunikatami zamieszczanymi na stronie internetowej Miasta Stargard w zakładce „EDUKACJAREKRUTACJA” lub w Wydziale Edukacji Urzędu Miejskiego w Stargardzie lub w poszczególnych Przedszkolach.

I. Informacje ogólne

Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025 prowadzona jest z wykorzystaniem systemu elektronicznego – należy wejść na stronę - https://rekrutacja.stargard.eu

Elektroniczny system rekrutacji zostanie uruchomiony w dniu 2 kwietnia 2024r.

Rekrutacja elektroniczna i zasady rekrutacji dotyczą placówek wykazanych w elektronicznym systemie rekrutacji.

Rekrutacja odbywa się na wolne miejsca wykazane przez placówkę w danej grupie wiekowej. Liczbę miejsc dla kandydatów z grup wiekowych określa dyrektor przedszkola po zebraniu deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego od rodziców dzieci dotychczas uczęszczających do przedszkola.

Do rekrutacji na wolne miejsca przystępują dzieci urodzone w latach 2018–2021 mające miejsce zamieszkania na terenie Miasta Stargard.

Dyrektor placówki dokonuje przydziału dzieci do oddziałów po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja oddziałów (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących wychowanie przedszkolne oraz nowo przyjętych w procesie rekrutacji.

UWAGA: 1. Dzieci urodzone w 2022 roku nie uczestniczą w rekrutacji. Rodzice / prawni opiekunowie tych dzieci (po ukończeniu przez nie 2,5 r.) mogą w szczególnie uzasadnionych przypadkach starać się o zapisanie ich do przedszkoli, po 31 sierpnia 2024 r., na wolne miejsca.

2. Dzieci mające miejsce zamieszkania poza Stargardem mogą być przyjmowane (od września 2024 roku) na wolne miejsca tylko w przypadku zaspokojenia potrzeb mieszkańców Miasta Stargard.

3. Rodzice/prawni opiekunowie, którzy zamierzają zapisać dziecko do innego przedszkola niż to, do którego dziecko dotychczas uczęszcza muszą pamiętać, że w takim przypadku rekrutacja odbywa się na takich samych zasadach, jak dla dziecka zapisywanego do przedszkola po raz pierwszy. W takim przypadku Rodzice nie podpisują woli kontynuacji w przedszkolu, do którego dziecko uczęszcza.

4. Kandydaci biorący udział w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli na rok szkolny 2024/2025, przyjmowani są w oparciu o liczbę uzyskanych punktów w zależności od spełnianych kryteriów. Kolejność zgłoszeń nie ma żadnego wpływu na przyjęcie kandydata do przedszkola

II. Rekrutacja

1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora w danej placówce.

Do zadań komisji rekrutacyjnej należy:

1) weryfikacja złożonych wniosków;

2) weryfikacja spełniania przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym;

3) ustalenie wyników postępowania rekrutacyjnego i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych;

4) ustalenie i podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

( UWAGA: Kandydat zakwalifikowany – to kandydat, który przeszedł proces weryfikacji i uzyskał ilość punktów uprawniającą do przyjęcia na wolne miejsca w przedszkolu.

Kandydat niezakwalifikowany to kandydat, który przeszedł pomyślnie proces weryfikacji, ale ilość punktów uzyskanych w tym procesie nie uprawnia go do przyjęcia na wolne miejsca w przedszkolu.)

W przypadku braku wymaganych dokumentów potwierdzających spełnianie danych kryteriów komisja rekrutacyjna, wzywa rodzica do uzupełnienia braków w sposób określony w Regulaminie pracy komisji rekrutacyjnej, tj.: wykonuje telefon i wysyła maila do rodzica/prawnego opiekuna na numer i adres mailowy podany we wniosku, wskazując 3-dniowy termin na uzupełnienie wniosku. W przypadku nieskutecznego kontaktu wysyła jeszcze jednego maila z określonym 3-dniowym terminem na uzupełnienie wniosku. W przypadku braku kontaktu i uzupełnienia wniosku - wniosek zostanie rozpatrzony w oparciu o zaznaczone i potwierdzone kryteria.

Rozpatrywane będą wyłącznie wnioski z załączonymi dokumentami w języku polskim.

2. Procedura odwoławcza w przypadku odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola przebiega zgodnie z zapisem art. 158 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe.

Rodzice /prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte mogą:

1. Wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych,

2. Komisja rekrutacyjna uzasadnienie sporządza w terminie 3 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem przez rodzica kandydata.

3. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora przedszkola odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.

4. Dyrektor przedszkola rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.

5. Na rozstrzygniecie dyrektora przedszkola służy skarga do sądu administracyjnego.

III. Kontynuacja wychowania przedszkolnego

Rodzice dzieci przyjętych do danego publicznego przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

IV. Wypełnienie wniosku rekrutacyjnego Rodzice/prawni opiekunowie wypełniają i składają wnioski o przyjęcie, w terminie określonym zarządzeniem Nr 20/2024 Prezydenta Miasta z dnia 24 stycznia 2024r. z tym, że data:

- wypełnienia wniosku w systemie elektronicznym,

- wydrukowania oświadczenia i złożenia go w placówce nie ma żadnego wpływu na przyjęcie kandydata do przedszkola.

Rodzice/prawni opiekunowie korzystający z komputera i internetu lub telefonu z internetem powinni:

• wejść na stronę: https://rekrutacja.stargard.eu zapoznać się z informacjami, które będą pomocne przy wypełnianiu wniosku, następnie kliknąć na ikonkę „ZACZYNAMY”,

• wpisać dane osobowe kandydata, rodziców/prawnych opiekunów i dziecka ,

wybrać z listy maksymalnie 3 placówki i utworzyć listę preferencji - ustalić kolejność placówek, zaczynając od tej, której wybór jest najważniejszy, placówka ta będzie nazywana placówką I–go wyboru,

• zaznaczyć kryteria, które kandydat spełnia, uzupełnić o zdjęcie /skan dokumentu poświadczającego każde wskazane kryterium,

• sprawdzić poprawność i kompletność i złożyć wniosek,

• po złożeniu wniosku wygeneruje się wniosek i oświadczenie, które zostaną przesłane drogą elektroniczną;

• wydrukować otrzymane na pocztę elektroniczną oświadczenie, podpisać i dostarczyć do przedszkola I wyboru.

Rodziców/prawnych opiekunów nie korzystających z komputera i internetu zapraszamy do wybranego Przedszkola, gdzie będzie można skorzystać z dostępu do elektronicznej rekrutacji do Przedszkoli Miejskich w Stargardzie, najlepiej do Przedszkola pierwszego wyboru.

Przedszkola Miejskie w Stargardzie:

• Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi – ul. Spichrzowa 6,

• Przedszkole Miejskie nr 2 - ul. Mieszka I 2,

• Przedszkole Miejskie nr 3 – os. Zachód A/18,

• Przedszkole Miejskie nr 4 – os. Zachód B/2,

• Przedszkole Miejskie nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi - ul. Lechicka 11,

• Przedszkole Miejskie nr 6 – ul. Niewiadomskiego 14,

• Przedszkole Miejskie nr 7 – ul. Ks. Jana Twardowskiego 2.

V. Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych Dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ubiegające się o przyjęcie do oddziałów ogólnodostępnych i oddziałów integracyjnych biorą udział w rekrutacji na zasadach ogólnych.

VI. Kryteria rekrutacyjne W pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego – zgodnie z art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023r., poz.900 ze zm.) brane są pod uwagę łącznie następujące kryteria:

KRYTERIUM DOKUMENT POTWIERDZAJĄCY SPEŁNIENIE KRYTERIUM ILOŚĆ PUNKTÓW

1. Wielodzietność rodziny kandydata / Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata / 100 punktów

2. Niepełnosprawność kandydata / Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze wzglądu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności/  100 punktów

3. Niepełnosprawność jednego z rodziców / opiekunów kandydata /Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 573) / 100 punktów

4. Niepełnosprawność obojga rodziców / opiekunów kandydata /Orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenia równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji  zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021r. poz.573)/ 100 punktów 

5. Niepełnosprawność rodzeństwa kandydata /Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U z 2021r. poz.573) /100 punktów 

6. Samotne wychowywanie kandydata w rodzinie / Prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekającego rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem/  100 punktów

7. Objęcie kandydata pieczą zastępczą / Dokument potwierdzający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2022r. poz.447) / 100 punktów

Dokumenty, o których mowa w ww. tabeli pkt 2 - 7 , są składane w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego zgodnie z art. 76a § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego odpisu lub wyciągu z dokumentu, mogą być składane także w postaci kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica kandydata. (art.150 ust.3 i 5 - Prawo oświatowe).

Dokumenty poświadczające spełnianie kryteriów składane są w wersji papierowej w przedszkolu, w którym kandydat znajduje się na liście kandydatów zakwalifikowanych, w terminach składania oświadczeń woli, tj.: 9 -10 maja 2024r., a w przypadku postępowania uzupełniającego 19-20 czerwca 2024r. Dokumenty ww. i oświadczenie woli składamy w kopercie opatrzonej wygenerowanym numerem wniosku lub imieniem i nazwiskiem kandydata.

W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po zakończeniu tego etapu placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami, w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria określone uchwałą Nr LVIII/583/2023 Rady Miejskiej w Stargardzie z dnia 19 grudnia 2023r.

1) pozostawanie rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez nich działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego – 40 punktów,

2) pozostawanie jednego z rodziców w zatrudnieniu lub prowadzenie przez niego działalności gospodarczej lub gospodarstwa rolnego – 20 punktów,

3) rodzice mieszkają w Stargardzie i rozliczają podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Stargardzie na rzecz Miasta Stargard– 30 punktów,

4) jeden z rodziców mieszka w Stargardzie i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym w Stargardzie na rzecz Miasta Stargard – 15 punktów,

5) rodzeństwo kandydata uczęszczającego do tego samego przedszkola w roku, na który odbywa się rekrutacja do tego przedszkola – 10 punktów,

6) dochód na osobę w rodzinie kandydata – od 0 do 1 punktu, przy czym:

a) w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 100% kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 390) – 1 punkt;

b) w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 100% kwoty, o której mowa w lit. a, liczbę punktów oblicza się dzieląc tę kwotę przez dochód na osobę w rodzinie kandydata.

Dokumentami potwierdzającymi spełnianie ww. kryteriów są odpowiednio:

1) w pkt. 1 i 2:

potwierdzenie zatrudnienia przez pracodawcę lub odpis z właściwego rejestru lub z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej lub zaświadczenie potwierdzające prowadzenie działalności rolniczej z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Urzędu Skarbowego;

2) w pkt. 3 i 4:

kopie pierwszej strony PIT - zeznania podatkowego za rok poprzedzający rekrutację z prezentatą (pieczęcią) Urzędu Skarbowego w Stargardzie lub w przypadku złożenia zeznania podatkowego drogą internetową wydrukowaną pierwszą stronę PIT z wygenerowanym numerem dokumentu oraz UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru) lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego potwierdzające fakt złożenia lub niezłożenia zeznania za rok ubiegły ze wskazaniem Miasta Stargard jako miejsca zamieszkania lub posiadanie Karty Mieszkańca;

3) w pkt. 5 deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego przez rodzeństwo Kandydata;

4) w pkt. 6 oświadczenie o dochodzie na osobę w rodzinie kandydata.

Kryterium dochodu na osobę w rodzinie kandydata

Zgodnie z Uchwałą Nr LVIII/583/2023 Rady Miejskiej w Stargardzie z dnia 19 grudnia 2023r. w postępowaniu rekrutacyjnym do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych obowiązuje kryterium dochodu na osobę w rodzinie dziecka.

1. w przypadku dochodu w wysokości mniejszej lub równej 100% kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych tj. 674,00 zł. - kandydat uzyska 1 pkt;

2. w przypadku dochodu w wysokości przekraczającej 100% kwoty, o której mowa w 5 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, liczbę punktów oblicza się dzieląc tę kwotę przez dochód na osobę w rodzinie dziecka.

Wzór: 100% kwoty, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych

_______________________________ = liczba punktów

dochód na osobę w rodzinie dziecka

Zgodnie z art. 131 ust. 9-10 ustawy Prawo oświatowe:

• przy obliczaniu dochodu członka rodziny bierze się pod uwagę przeciętny miesięczny dochód z 3 miesięcy wybranych spośród ostatnich 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

UWAGA: Oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści:

„Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”

Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. (art. 150 ust. 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe).

Dokumenty poświadczające spełnianie kryteriów składane są w wersji papierowej w przedszkolu, w którym kandydat znajduje się na liście kandydatów zakwalifikowanych, w terminach składania oświadczeń woli, tj.: 9 -10 maja 2024r., a w przypadku postępowania uzupełniającego 19-20 czerwca 2024r. Dokumenty ww. i oświadczenie woli składamy w kopercie opatrzonej wygenerowanym numerem wniosku lub imieniem i nazwiskiem kandydata.

VII. Terminy

Terminy postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli miejskich, w tym terminy składania dokumentów na rok szkolny 2024/2025

Termin Rodzaj czynności

od 02 kwietnia 2024r. do 15 kwietnia 2024r. -  Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

od 16 kwietnia 2024r. do 06 maja 2024r.  - Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydatów warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji czynności, o których mowa w art. 157 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe.

08 maja 2024r.-  Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

od 09 maja 2024r. do 10 maja 2024r. - Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

13 maja 2024r. - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Terminy postępowania uzupełniającego do przedszkoli miejskich, w tym terminy składania dokumentów na rok szkolny 2024/2025

Termin Rodzaj czynności

od 06 czerwca 202r. do 07 czerwca 2024r. - Złożenie wniosku o przyjęcie do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

od 10 czerwca 2024r. do 17 czerwca 2024r.  - Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków do przedszkola i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydatów warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym, w tym dokonanie przez przewodniczącego komisji czynności, o których mowa w art. 157 ustawy Prawo oświatowe.

18 czerwca 2024r. - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

od 19 czerwca 2024r. do 20 czerwca 2024r. - Potwierdzenie przez rodzica kandydata woli przyjęcia w postaci pisemnego oświadczenia.

21 czerwca 2024r. - Podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych. a 2 016 r. (czwartek) do godz. 1200 Podanie do publicznej wiadomości

VIII. Definicje/słowniczek

Miejscem zamieszkania dziecka jest miejsce zamieszkania jego rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy (art. 26 §1 i 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny – tj. Dz. U. 2023 r. poz. 1610 ze zm.).

Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna. Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Na potrzeby rekrutacji przyjmuje się, że zamieszkanie to: a) zamieszkanie wynikające z zameldowania na stałe, b) zamieszkanie potwierdzone innym dokumentem.

Wielodzietność rodziny - należy przez to rozumieć rodzinę wychowującą troje i więcej dzieci. Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzice/opiekunowie prawni mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci w wieku do ukończenia 18. roku.

Samotne wychowywanie dziecka - należy przez to rozumieć wychowywanie dziecka przez pannę, kawalera, wdowę, wdowca, osobę pozostającą w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, osobę rozwiedzioną, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem;

Dochód zgodnie z art.3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022r. poz.615) to, po odliczeniu kwot alimentów świadczonych na rzecz innych osób:

1) przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2647, z późn. zm.1)), pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne,

2) dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

3) inne dochody niepodlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych: - renty określone w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

- renty wypłacone osobom represjonowanym i członkom ich rodzin, przyznane na zasadach określonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,

- świadczenie pieniężne, dodatek kompensacyjny oraz ryczałt energetyczny określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych,

- dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny określone w przepisach o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego,

- świadczenie pieniężne określone w przepisach o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę Niemiecką lub Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich,

- ryczałt energetyczny, emerytury i renty otrzymywane przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w latach 1939-1945 lub eksplozji pozostałych po tej wojnie niewypałów i niewybuchów,

- renty inwalidzkie z tytułu inwalidztwa wojennego, kwoty zaopatrzenia otrzymywane przez ofiary wojny oraz członków ich rodzin, renty wypadkowe osób, których inwalidztwo powstało w związku z przymusowym pobytem na robotach w III Rzeszy Niemieckiej w latach 1939-1945, otrzymywane z zagranicy,

- zasiłki chorobowe określone w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych,

- środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej otrzymywane od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, pochodzące ze środków bezzwrotnej pomocy przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc,

- należności ze stosunku pracy lub z tytułu stypendium osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przebywających czasowo za granicą - w wysokości odpowiadającej równowartości diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ustalonych dla pracowników zatrudnionych w państwowych lub samorządowych jednostkach sfery budżetowej na podstawie ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465), - należności pieniężne wypłacone policjantom, żołnierzom, celnikom i pracownikom jednostek wojskowych i jednostek policyjnych użytych poza granicami państwa w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także należności pieniężne wypłacone żołnierzom, policjantom, celnikom i pracownikom pełniącym funkcje obserwatorów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych,

- należności pieniężne ze stosunku służbowego otrzymywane w czasie służby kandydackiej przez funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu i Służby Więziennej, obliczone za okres, w którym osoby te uzyskały dochód,

- dochody członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne,

- alimenty na rzecz dzieci,

- stypendia doktoranckie przyznane na podstawie art. 209 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.2)), stypendia sportowe przyznane na podstawie ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. z 2023 r. poz. 2048) oraz inne stypendia o charakterze socjalnym przyznane uczniom lub studentom,

- kwoty diet nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich,

- należności pieniężne otrzymywane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym osobom przebywającym na wypoczynku oraz uzyskane z tytułu wyżywienia tych osób,

- dodatki za tajne nauczanie określone w ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2023 r. poz. 984, 1234, 1586, 1672 i 2005),

- dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie zezwolenia na terenie specjalnej strefy ekonomicznej określonej w przepisach o specjalnych strefach ekonomicznych,

- ekwiwalenty pieniężne za deputaty węglowe określone w przepisach o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe",

- ekwiwalenty z tytułu prawa do bezpłatnego węgla określone w przepisach o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006,

- świadczenia określone w przepisach o wykonywaniu mandatu posła i senatora,

- dochody uzyskane z gospodarstwa rolnego, - dochody uzyskiwane za granicą Rzeczypospolitej Polskiej, pomniejszone odpowiednio o zapłacone za granicą Rzeczypospolitej Polskiej: podatek dochodowy oraz składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,

- renty określone w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich,

- zaliczkę alimentacyjną określoną w przepisach o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej,

- świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,

- pomoc materialną o charakterze socjalnym określoną w art. 90c ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2022 r. poz. 2230 oraz z 2023 r. poz. 1234 i 2005) oraz świadczenia, o których mowa w art. 86 ust. 1 pkt 1-3 i 5 oraz art. 212 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

- kwoty otrzymane na podstawie art. 27f ust. 8-10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, - świadczenie pieniężne określone w ustawie z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 388 i 1641),

- świadczenie rodzicielskie,

- zasiłek macierzyński, o którym mowa w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników,

- stypendia dla bezrobotnych finansowane ze środków Unii Europejskiej lub Funduszu Pracy, niezależnie od podmiotu, który je wypłaca,

- przychody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne,

- przychody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. a, b i d oraz pkt 153 lit. a, b i d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz art. 21 ust. 1 pkt 154 tej ustawy w zakresie przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne,

- przychody wolne od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c oraz pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanych według zasad określonych w art. 27 i art. 30c tej ustawy, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne oraz składki na ubezpieczenia zdrowotne,

- dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152 lit. c, pkt 153 lit. c i pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalone na podstawie oświadczenia dotyczącego każdego członka rodziny;

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP