- Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka
- Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak
- Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek
- Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik
- Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak
- 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka
- Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz
- Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka
- Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach
- Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek
- Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka
- Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska
- Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach
- Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła
- Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska
- Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik
- Logopedia w domu Jolanta Rybicka
- Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska
- Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła
- 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek
- Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska
- Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka
- Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak
- "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak
- Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska
- Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka
- Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik
- Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska
- Kreatywne zabawy Danuta Milczarek
- Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska
- KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska
- Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak
- Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka
- Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka
- Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska
- Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka
- Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek
- Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak
- Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka
- Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole?
- Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła
Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak
Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy
1. ,,Rakieta balonowa”- badanie siły powietrza.
Pomoce: długi kawałek cienkiej linki, balon, taśma klejąca, słomka. Miejsce: sala. przedszkolna. Wykonanie doświadczenia: linkę przeciągamy przez słomkę, jeden koniec linki mocujemy do klamki przy drzwiach, a drugi do oparcia krzesła. Linka powinna być bardzo mocno naprężona. Nadmuchujemy balon i mocno zaciskamy ustnik. Szczelnie zatykając otwór balonu przymocowujemy go do słomki taśmą klejącą. Trzymając wylot, umieszczamy balon na jednym końcu linki, następnie odtykamy ustnik i puszczamy balon, balon poleci wzdłuż linki.
2. „Pienisty- potwór”- badanie wytwarzanie gazów podczas mieszania określonych substancji. Pomoce: plastikowa butelka, ocet, płyn do mycia naczyń, soda, miska.
Wykonanie doświadczenia: butelkę napełniamy do połowy octem i dolewamy trochę płynu do mycia naczyń ( można zabarwic farbką ), ostrożnie mieszamy składniki, butelkę ustawiamy na środku miski, bierzemy 3 łyżeczki sody oczyszczonej
i wsypujemy na środek papierowej chusteczki do nosa. Zwijamy ją i skręcamy końce
i wrzucamy zawiniętą chusteczkę do butelki. Po kilku minutach z butelki zacznie wydobywać się piana. Można ozdobić butelkę kolorowym papierem wtedy piana będzie wychodziła z paszczy np. potwora - smoka.3. „Mycie rąk przed posiłkami”- badanie dlaczego musimy myć ręce przed każdym posiłkiem.
Pomoce: miska piasku, miska z wodą, olej, pędzelek, płyn do kąpieli lub mydło
w płynie.Wykonanie doświadczenia: Dzieci muszą mieć umyte i suche ręce. Przynosimy miskę piasku. Dzieci kładą ręce na piasek, który przykleja się do dłoni, ale bardzo łatwo jest go usunąć, strzepnąć. Teraz pędzelkiem nanosimy olej na dłoń dziecka. Piasek przylepia się, ale już nie daje się tak łatwo usunąć. Cząsteczki oleju mocno go trzymają. Wkładamy ręce do miski z wodą i okazuje się, że sama woda nie bardzo pomaga. Silnie trzymające się cząsteczki wody, nie bardzo radzą sobie z usuwaniem cząsteczek tłuszczu. Co możemy zrobić? Dolewamy płynu do kąpieli lub mydła w płynie. Co się teraz dzieje? Woda osłabiona przez mydło z łatwością usuwa brud
i tłuszcz z rąk.4. „Gdzie jest powietrze?”- szukanie odpowiedzi na pytanie, gdzie jest powietrze.
Pomoce: przeźroczysty słoik, piłeczka pingpongowa, kawałek papieru, napełnione wodą przeźroczyste naczynie wyższe od słoika.
Wykonanie doświadczenia: umieszczam papier na dnie słoika i mocujemy taśmą klejącą. Piłeczkę kładziemy na powierzchni wody. Odwracamy słoik do góry dnem
i zamykając w nim piłeczkę, zanurzamy go w wodzie, aż dotknie dna (woda nie wchodzi do słoika, a piłeczka leży na dnie naczynia pokrytego cienką warstwą wody). Ponownie zanurzamy słoik w wodzie, a kiedy dotknie dna przechylamy go (ze słoika wydobywają się pęcherzyki powietrza, które poruszają się ku górze i napowierzchni wody pękają. Woda wchodzi do słoika unosząc piłeczkę coraz wyżej i zwilżając papier).5.„Wiatromierz” - prowadzenie obserwacji ruchu powietrza; poznawanie sposobów wprowadzania w ruch lekkich przedmiotów; poprawne wykonywanie ćwiczeń oddechowych - naśladowanie siły wiatru; kształtowanie umiejętności mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą (elektrownie wiatrowe).
Pomoce: wentylator, liście, kawałki papieru, wełna, słoma, piórko, wata, kij, papierowa serwetka, folia aluminiowa, arkusz cienkiego papieru, gruba tektura, dziurkacz
Wykonanie wiatromierza, obserwacja ruchu powietrza: arkusza papieru, serwetki, tektury oraz folii odcinamy pasek. Na jednym końcu każdego materiału robimy dziurkę. Przywiązujemy paski do kija – najlżejszy na czubku, najcięższy u dołu. Wychodzimy
z wiatromierzem do ogrodu i obserwujemy jego działanie (niektóre materiały poruszają się na wietrze, inne nie).6. ,,Zaczarowany balon” - badanie sprężystości powietrza Pomoce: zimna butelka, balon, miska z ciepłą wodą.
Wykonanie doświadczenia: pustą butelkę wkładamy do lodówki na około godzinę. Po godzinie wyjmujemy butelkę i nakładamy na jej szyjkę balon. Na około dwie minuty wkładamy butelkę do ciepłej wody balon nadmuchuje się jak po dotknięciu czarodziejską różdżką.
7. „Czarodziejska flota” -zapoznanie dzieci z właściwością przyciągania przez magnes metalu; nabywanie przeświadczenia, że siła magnetyczna działa przez niektóre materiały.
Pomoce: duży magnes, przedmioty metalowe (spinacze, agrafki, druciki, blaszki)
i niemetalowe (papier, karton, gumka, klocki drewniane i plastikowe), kartki A4, łódki papierowe, miska z wodą.Wykonanie doświadczenia: przygotowujemy papierowe łódki. W kilku z nich umieszczamy drobne przedmioty z metalu. Nauczycielka wydaje polecenie przeprowadzenia łodzi przez „jezioro”. Dzieci metodą prób i błędów próbują wykonać polecenie (udaje się to dzięki właściwościom przyciągającym magnesu).
8. „ Uzyskiwanie barw”- poznanie rozszczepienia barw.
Pomoce: mazak (kolor obojętny, ja użyłam koloru brązowego), zlewka lub szklanka, kilkucentymetrowy pasek bibuły filtracyjnej bądź zwykłego papieru, ocet lub mieszanina denaturatu z wodą.
Wykonanie doświadczenia: do szklanki nalewamy 1 cm octu (1cm od dna). 2 cm od końca paska zaznaczamy kreskę naszym mazakiem. Następnie pasek wkładamy do szklanki z octem i obserwujemy rozszczepianie się barw
Szalonych eksperymentów - Teresa Półtorak