- Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
- Procedura postępowania w przypadku nieodebrania dziecka z przedszkola
- Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa dziecka w przedszkolu
- Procedura bezpieczeństwa zabaw w ogrodzie, spacerów i wycieczek organizowanych poza teren przedszkola
- Procedura postępowania w przypadku konieczności udzielania pierwszej pomocy wychowankom przedszkola
- Procedura dotycząca postępowania w razie zaistnienia wypadku ciężkiego, zbiorowego lub śmiertelnego na wycieczce
- Procedura dopuszczenia do użytku programu wychowania przedszkolnego
- Procedura rozwiązywania sytuacji konfliktowych w przedszkolu
- Procedura postępowania w przypadku dziecka krzywdzonego
- Procedura postępowania w przypadku naruszenia godności osobistej dziecka
- Procedura postępowania w przypadku znalezienia na terenie przedszkola materiałów wybuchowych, broni i innych niebezpiecznych substancji
- Procedura postępowania w przypadku stwierdzenia wszawicy w przedszkolu
- REGULAMIN RADY RODZICÓW
- REGULAMIN SPOTKAŃ Z RODZICAMI
- REGULAMIN IMPREZ, SPACERÓW I WYCIECZEK
- Procedura organizacji pomocy psychologiczno - pedagogicznej
- PRZEDSZKOLE ODSTĄPIŁO OD STRAJKU
- PRACA Z DZIECKIEM W DOMU - MATERIAŁY
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
Procedura przyprowadzania i odbierania dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
1. Za bezpieczeństwo dzieci w drodze do przedszkola i z przedszkola odpowiadają rodzice/opiekunowie, na nich też spoczywa obowiązek przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
2. Rodzice przyprowadzają dzieci tylko do drzwi wejściowych przedszkola, skąd dzieci będą odbierane przez pracowników przedszkola ( woźne oddziałowe, pomoc nauczyciela lub nauczyciela), pracownicy zaprowadzają dzieci do szatni, rozbierają i zaprowadzają do drzwi sali.
3. Nauczyciel lub inny pracownik przedszkola bierze pełną odpowiedzialność za dziecko od momentu jego wejścia do przedszkola, w związku z czym rodzic/opiekun zobowiązany jest przyprowadzić dziecko do drzwi wejściowych.
4. Na początku roku szkolnego rodzic ( jedna osoba) dziecka nowoprzyjętego oraz dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności przyprowadzając dziecko może zachowując reżim sanitarny wchodzić na teren przedszkola; tzn. przyprowadzić dziecko do szatni, rozebrać i zaprowadzić do drzwi sali, skąd opiekę nad dzieckiem przejmuje nauczyciel lub pomoc nauczyciela.
5. Przed odebraniem dziecka pracownik przedszkola sprawdza termometrem bezdotykowym temperaturę ciała dziecka w obecności rodzica.
6. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę np. z podwyższoną temperaturą nie należy przyprowadzać do przedszkola. Pracownik przedszkola ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
7. Przyprowadzając dziecko do przedszkola rodzic przynosi opisany chip ( imię i nazwisko dziecka, nr grupy) i przekazuje go pracownikowi przedszkola na cały dzień pobytu dziecka w przedszkolu.
8. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z przedszkola mają zachować dystans w odniesieniu do pracowników przedszkola jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący min. 2 m.
9. Rodzice / opiekunowie mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat. Alergie pokarmowe należy zgłaszać wyłącznie pisemnie.
10. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
11. Dzieci uczęszczające należy przyprowadzać do przedszkola w godzinach od 630 do 800 lub w innym czasie, po wcześniejszym poinformowaniu przedszkola o późniejszym przybyciu dziecka.
12. Odbierając dziecko z przedszkola rodzic/opiekun dzwoni domofonem pod właściwy numer grupy i po przedstawieniu się oczekuje na przyprowadzenie dziecka przez pracownika przedszkola zachowując zasady reżimu higienicznego.
13. Wydanie dziecka innym osobom może nastąpić tylko w przypadku pisemnego upoważnienia podpisanego przez rodziców/ opiekunów. Wypełnione oświadczenie o osobach odpowiedzialnych za przyprowadzanie i odbieranie dziecka rodzice / opiekunowie osobiście przekazują wychowawcom grup na początku każdego roku szkolnego.
14. W szczególnym przypadku dzieci mogą być odebrane przez osoby nie ujęte w oświadczeniu po uprzednim telefonicznym powiadomieniu dyrektora lub nauczyciela oraz dostarczeniu jednorazowego zaświadczenia upoważniającego do odbioru dziecka.
15. Rodzice / opiekunowie ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odbieranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
16. Nauczyciel może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko (np. upojenie alkoholowe, agresywne zachowanie) będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku bezpieczeństwa. Personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W tym przypadku należy wezwać drugiego rodzica, opiekuna prawnego dziecka, lub upoważnioną do odbioru inną osobę. Jeżeli jest to niemożliwe personel przedszkola ma prawo wezwać Policję.
17. Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
18. W miesiącach, gdy dzieci przebywają w ogrodzie przedszkolnym, nauczyciel wymaga od rodzica / opiekuna i dziecka, aby fakt odebrania był zaakcentowany przez wyraźne pożegnanie u nauczycielki mającej je pod opieką.
19. Obowiązkiem nauczycieli i innych pracowników przedszkola jest upewnienie się czy dziecko jest odbierane przez osobę wskazaną w oświadczeniu.
20. W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców lub osoby upoważnione do odbioru o zaistniałym fakcie.
21. W przypadku gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom, tel. komórkowy) nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców lub osób upoważnionych do odbioru dziecka nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej 0,5 godziny.
22. Po upływie tego czasu nauczyciel powiadamia dyrektora przedszkola. Dyrektor przedszkola podejmuje decyzję o poinformowaniu najbliższego komisariatu policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (prawnymi opiekunami) dziecka.
23. W przypadku braku możliwości powiadomienia dyrektora nauczyciel sam podejmuje decyzję o powiadomieniu policji.
24. Rodzice / opiekunowie lub upoważnione osoby, którzy odbiorą dziecko po upływie czasu pracy przedszkola są zobowiązani do podpisania sporządzonej przez nauczyciela notatki z podaniem godziny przyjścia do placówki.
25. Za właściwe przestrzeganie zasad przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola odpowiedzialni są rodzice /opiekunowie oraz nauczyciele.