STATUT - 01.09.2023
STATUT
PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 1
Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
W STARGARDZIE
Spis treści:
1. Postanowienia ogólne
2. Cele i zadania przedszkola
3.Sposoby realizacji zadań
4. Organizacja pracy przedszkola
5. Zasady odpłatności za pobyt i wyżywienie dzieci w przedszkolu
6. Sposób sprawowania opieki nad dziećmi
7. Zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej
8. Organy przedszkola
9. Nauczyciele i inni pracownicy przedszkola
10.Formy współdziałania z rodzicami
11. Prawa i obowiązki dzieci
12.Prawa i obowiązki rodziców
13. Postanowienia końcowe
Rozdział 1
Postanowienia ogólne
§ 1
- Przedszkole używa nazwy: Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie.
- Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi zwane dalej „przedszkolem” jest jednostką organizacyjną Miasta i Gminy Stargard działającą jako jednostka budżetowa.
- Siedziba organu prowadzącego mieści się w Stargardzie przy ulicy Hetmana Stefana Czarnieckiego 17.
- Siedziba przedszkola znajduje się w Stargardzie przy ulicy Spichrzowej 6. Przedszkole prowadzi oddziały zamiejscowe usytuowane w Stargardzie przy ulicy Limanowskiego 9, w budynku Szkoły Podstawowej nr 3.
- NIP: 8542386537; REGON: 320932799
- Nadzór pedagogiczny nad działalnością przedszkola sprawuje Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
- Przedszkole Miejskie z Oddziałami Integracyjnymi, zwane dalej „przedszkolem” działa na podstawie:
Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2022 r. poz. 2230 i z 2023 r. poz. 1234)
Ustawy z dnia 10 marca 2023 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900).
Ustawy z dnia 26 styczna 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2023 r. poz. 984,1234 i 1586)
- Nazwa przedszkola używana jest w pełnym brzmieniu.
- Przedszkole używa pieczęci:
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi
73-110 Stargard, ul. Spichrzowa 6
Tel. 91 577 10 87
NIP 854-23-86-537
oraz
GMINA-MIASTO STARGARD
ul. Hetmana Stefana Czarnieckiego 17
PRZEDSZKOLE MIEJSKIE nr 1
z Oddziałami Integracyjnymi
73-110 Stargard, ul. Spichrzowa 6
NIP 854-222-88-73
- Przedszkole posiada adres mailowy: pm1@um.stargard.pl
§ 2
Ilekroć w treści statutu użyte zostanie określenie:
- Przedszkole – należy rozumieć Przedszkole Miejskie nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi.
- Nauczyciel – należy przez to rozumieć także wychowawcę i innego pedagogicznego pracownika przedszkola.
- Rodzice – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka, podmioty sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.
- Dzieci – należy przez to rozumieć wychowanków przedszkola.
- Podstawa programowa wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć obowiązkowy zestaw celów kształcenia i treści nauczania, w tym umiejętności opisane w formie ogólnych i szczegółowych wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać wychowanek po zakończeniu określonego etapu edukacyjnego, uwzględnione w programach wychowania przedszkolnego, a także warunki i sposób realizacji podstawy programowej.
- Program wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć opis sposobu realizacji celów wychowania oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
- Dyrektor przedszkola – należy przez to rozumieć dyrektora, któremu powierzono to stanowisko.
- Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny – należy przez to rozumieć program nauczania dostosowany do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka, uwzględniający zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego, opracowany dla dziecka objętego kształceniem specjalnym.
- Organ sprawujący nadzór pedagogiczny – należy przez to rozumieć Zachodniopomorski Kurator Oświaty w Szczecinie.
- Organ prowadzący – należy przez to rozumieć Gmina Miasto Stargard.
Rozdział 2
Cele i zadania przedszkola
§ 1
- Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, Międzynarodowym pakcie praw obywatelskich i politycznych, Konwencji o prawach dziecka, ustawie – Prawo oświatowe oraz w przepisach wydanych na jej podstawie, a w szczególności w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
- Zadania przedszkola mogą być również realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka, które realizowane jest w procesie opieki, wychowania, nauczania – uczenia się, które umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń.
- Przedszkole zapewnia w szczególności
- bezpłatne nauczanie i wychowanie w zakresie podstawy programowej w oparciu o program wychowania przedszkolnego,
- rekrutację dzieci w oparciu o zasadę powszechnej dostępności,
- zatrudnienie nauczycieli posiadających odpowiednie kwalifikacje określone w odrębnych przepisach,
- opiekę, wychowanie i nauczanie odpowiednio do wieku i potrzeb dziecka oraz możliwości przedszkola, w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów bezpieczeństwa i higieny,
- wspomaganie rodziny w jej wychowawczej roli,
- kształcenie uniwersalnych zasad etycznych i odpowiedzialności za swoje czyny.
- Przedszkole w działaniach wychowawczo - dydaktycznych i opiekuńczych kieruje się dobrem, troską o zdrowie powierzonych dzieci, respektując zasady nauk pedagogicznych:
- zapewnia dziecku pełny rozwój umysłowy, moralno-społeczny, emocjonalny oraz fizyczny, zgodnie z możliwościami i potrzebami psychofizycznymi z wykorzystaniem własnej inicjatywy dziecka,
- prowadzi rewalidację dzieci posiadających orzeczenie o kształceniu specjalnym,
- organizuje zajęcia dodatkowe, uwzględniając w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci,
- kształtuje umiejętności współżycia i współdziałania w niejednorodnym zespole oraz poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka.
- Udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez:
- indywidualną opiekę pedagogiczną i psychologiczną skierowaną do dziecka i rodziców tego potrzebujących,
- udzielanie pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych narastających na tle niepowodzeń w realizacji zadań wynikających z programu wychowania przedszkolnego,
- porad i pomocy dzieciom mającym trudności w kontaktach z rówieśnikami i środowiskiem,
- objęcie dzieci specjalistyczną pomocą w postaci zajęć ze specjalistami (logopeda, terapeuta SI, surdopedagog, tyflopedagog i inni),
- współpracę z psychologiem i innymi specjalistami na terenie przedszkola oraz instytucjami działającymi na rzecz dzieci,
-prowadzenie obserwacji pedagogicznej, która zakończona jest analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole,
- wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijanie ich kompetencji wychowawczych.
- Konsekwentnie przestrzega praw dziecka i upowszechnia wiedzę o tych prawach.
- Organizuje bezpieczne i higieniczne warunki wychowania i opieki, a w sytuacjach kryzysowych wszystkie działania pracowników przedszkola, bez względu na zakres.
- Umożliwia dzieciom podtrzymanie poczucia tożsamości narodowej i religijnej oraz szacunku dla obrzędów religijnych różnych wyznań, swobodnego wyrażania myśli i przekonań światopoglądowych oraz religijnych, nienaruszających dobra innych osób.
§ 2
Przedszkole, zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego, realizuje określone zadania:
- Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka przez fachową organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w czterech obszarach rozwojowych dziecka: fizycznym, emocjonalnych, społecznym i poznawczym.
- Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
- Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwiają im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
- Organizowanie zajęć, zabaw i odpoczynku z wykorzystaniem treści adekwatnych do poziomu rozwoju dzieci, ich możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnego, naturalnego tempa rozwoju, wspierających indywidualność lub oryginalność dziecka wzmacniających poczucie wartości oraz potrzebę uczestnictwa w grupie.
- Organizowanie zajęć rozwijających nawyki i zachowania prowadzące do samodzielności, dbanie o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo.
- Organizowanie zajęć z wykorzystaniem treści adekwatnych do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci, prowadzących do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz zdrowia psychicznego.
- Organizowanie zajęć budujących wrażliwość, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, otoczenia, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, sztuk plastycznych.
- Organizowanie zajęć pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, rozwijających wrażliwość i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju dziecka.
- Organizowanie zajęć umożliwiających samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
- Organizowanie zajęć prowadzących do poznania norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby w otoczeniu dziecka oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
- Współdziałanie z rodzicami, z różnymi środowiskami, instytucjami uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości.
- Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe, wynikające z nagłego pojawienia się w otoczeniu dziecka, sytuacji lub zagrożeń, w tym zagrożeń cywilizacyjnych takich jak patologiczne zjawiska społeczne, psychologiczna ingerencja mediów w rozwój dziecka, nieodpowiednie korzystanie z technologii, ubezwłasnowolnienie reklamą, moda katastrofy, zdarzenia traumatyczne.
- Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
- Systematyczne wspieranie i rozwijanie mechanizmów uczenia się prowadzące do osiągnięcia przez dziecko poziomu rozwoju umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
- Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami, umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego.
- Zapewnienie integracji dzieci niebędących obywatelami polskimi oraz będących obywatelami polskimi, które pobierały naukę w przedszkolach funkcjonujących w systemie innych państw, ze środowiskiem przedszkolnym i wspomaganie ich w pokonywaniu trudności adaptacyjnych z wiązanych z różnicami kulturowymi oraz ze zmianą środowiska edukacyjnego.
Rozdział 3
Sposoby realizacji zadań
§ 1
- Praca opiekuńczo – wychowawcza i dydaktyczna w przedszkolu prowadzona jest w oparciu o obowiązującą podstawę programową wychowania przedszkolnego,
zgodnie z przyjętymi programami wychowania przedszkolnego.
- Program wychowania przedszkolnego stanowi opis sposobu realizacji zadań ustalonych w podstawie programowej i zawiera:
- szczegółowe cele,
- opis zakładanych efektów,
- materiał edukacyjny do realizacji celów,
- wskazówki metodyczne dotyczące realizacji programu.
- Nauczyciel oddziału może wybrać program wychowania przedszkolnego spośród programów opracowanych przez wydawnictwa lub może:
- zaproponować program wychowania przedszkolnego opracowany samodzielnie lub we współpracy z innymi nauczycielami,
- zaproponować program opracowany przez innego autora (autorów),
- zmodyfikować program napisany przez innego autora.
- Nauczyciel lub zespół nauczycieli występuje z wnioskiem o dopuszczenie do użytku programu wychowania przedszkolnego do dyrektora przedszkola.
- Program wychowania przedszkolnego powinien być dostosowany do potrzeb i możliwości dzieci, dla których jest przeznaczony.
- Dyrektor przedszkola, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku przedstawione przez nauczyciela lub zespół nauczycieli programy wychowania przedszkolnego, które tworzą przedszkolny zestaw programów wychowania przedszkolnego
- Dyrektor przedszkola jest odpowiedzialny za uwzględnienie w zestawie programów wychowania przedszkolnego zapisów całej podstawy programowej.
- Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji ustalone są w rocznym planie pracy wychowawczo – dydaktycznej oraz w miesięcznych planach pracy poszczególnych oddziałów przedszkola.
- Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość organizuje się w oddziałach, grupie oddziałowej.
- Zajęcia, o których mowa w punkcie 9, realizuje się w razie wystąpienia:
- zagrożenia bezpieczeństwa dzieci przedszkolnych w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,
- temperatury zagrażającej zdrowiu dzieci na zewnątrz lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z dziećmi,
- zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
- nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu dzieci innego niż określone wyżej, w przypadkach i trybie określonych w rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach.
§ 2
Cele i zadania przedszkola realizowane są podczas zajęć grupowych i indywidualnej pracy z dzieckiem poprzez:
- właściwą organizację procesu nauczania z dostosowaniem pomocy dydaktycznych, treści, metod i form pracy do możliwości psychofizycznych dziecka,
- umożliwienie korzystania z opieki psychologiczno-pedagogicznej,
- organizowanie nauki religii,
- organizację zajęć dodatkowych,
- organizację zajęć indywidualnych lub w zespołach dla dzieci wymagających pracy wyrównawczej oraz wspieranie dzieci uzdolnionych,
- stosowanie indywidualizacji w pracy dydaktycznej w stosunku do dzieci tego wymagających,
- stały kontakt z rodzicami, prowadzenie zajęć otwartych, warsztatów, prelekcji, konsultacji,
- prowadzenie przez nauczycieli działalności diagnostycznej dotyczącej rozwoju dzieci.
§ 3
- Przedszkole wydaje rodzicom dziecka objętego wychowaniem przedszkolnym informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
- Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej wydaje się do końca kwietnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko ma obowiązek rozpoczęcia nauki lub może rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
- Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej opracowują nauczyciele na podstawie prowadzonych obserwacji pedagogicznych dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym.
- Informację o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej w przypadku dziecka mogącego podjąć naukę w szkole podstawowej w wieku 6 lat, sporządza się na wniosek rodziców, złożony nie później niż do 30 września roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, w którym dziecko może rozpocząć naukę w szkole.
- W okresie organizacji zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość monitorowanie postępów dzieci odbywa się na bieżąco w formie przekazywania informacji o postępach ich rodzicom (opiekunom prawnym) drogą elektroniczną (e-mail) lub telefoniczną, regularnie i terminowo z zachowaniem poufności.
§ 4
- Przedszkole podejmuje niezbędne działania w celu tworzenia optymalnych warunków realizacji działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, zapewnienia każdemu dziecku warunków niezbędnych do jego rozwoju, podnosząc jakość pracy i rozwój organizacyjny przedszkola.
- Podstawową formą działalności przedszkola są w szczególności:
- zajęcia kierowane i niekierowane w czasie obowiązkowych zajęć z całą grupą,
- zabawa, w tym zabawa w przedszkolu i na świeżym powietrzu,
- spontaniczna działalność dzieci,
- prace porządkowe,
- czynności samoobsługowe,
- wycieczki i uroczystości w przedszkolu,
- zajęcia stymulacyjne organizowane w małych zespołach,
- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne i specjalistyczne, organizowane dla dzieci mających trudności oraz inne zajęcia wspomagające rozwój dzieci z zaburzeniami.
- Aranżacja wnętrza każdego oddziału wspiera proces realizacji celów i zadań przedszkola.
- W każdym oddziale funkcjonują zorganizowane stałe lub czasowe kąciki zainteresowań.
- Kąciki zainteresowań czasowe łączą się z omawianą tematyką, aktualnymi świętami lub ze specyfiką przedszkola.
- Codziennym elementem pracy z dzieckiem w każdym oddziale jest organizacja zajęć na świeżym powietrzu.
- W przedszkolu, w ramach planu zajęć przedszkolnych organizuje się naukę religii zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Rozdział 4
Organizacja pracy przedszkola
§ 1
Ogólne zasady organizacji przedszkola
- Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny.
- Przedszkole zapewnia dzieciom opiekę, wychowanie i nauczanie w godzinach od 6:30 do 16:30 w dni robocze, od poniedziałku do piątku.
- Przerwa wakacyjna ustalana jest przez organ prowadzący w porozumieniu z dyrektorem przedszkola.
- W okresie przerwy wakacyjnej dzieci mają zorganizowany pobyt w dyżurujących przedszkolach.
- Przedszkole może przyjmować studentów szkół wyższych na praktyki pedagogiczne, na podstawie pisemnego porozumienia, zawartego pomiędzy dyrektorem przedszkola a szkołą wyższą.
- Przedszkole może przyjmować uczniów szkół ponadpodstawowych do praktycznej nauki zawodu, na podstawie pisemnego porozumienia zawartego pomiędzy dyrektorem przedszkola a szkołą ponadpodstawową.
- Nauczyciele do kontaktu z rodzicami używają strony internetowej przedszkola, poczty elektronicznej, komunikatorów, a w razie potrzeby kontaktują się również telefonicznie.
- Informacje i zadania przekazywane są wychowankom za pośrednictwem rodziców.
- Przekazywane treści muszą być dostosowane do możliwości dzieci oraz zróżnicowane.
§ 2
- Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności. Liczba oddziałów może ulegać zmianom w zależności od potrzeb i możliwości organizacyjnych przedszkola.
- Liczba dzieci w oddziale wynosi 25.
- Liczba dzieci w oddziałach integracyjnych wynosi 20, w tym nie więcej niż 5 dzieci z niepełnosprawnością.
- Dzienny czas pracy przedszkola ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola, w uzgodnieniu z radą pedagogiczną. Czas pracy ustala się na nie mniej, niż 5 godzin dziennie przeznaczony na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę. Przedszkole pracuje w godzinach od 6:30 do 16:30. Czas pracy jest zatwierdzony przez organ prowadzący.
- Praca wychowawczo – dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie przyjętego programu wychowania przedszkolnego.
- Godzina zajęć nauczania wychowania i opieki w przedszkolu trwa 60 minut.
- Czas trwania zajęć prowadzonych w przedszkolu dostosowuje się do możliwości rozwojowych dzieci.
- Do realizacji zadań statutowych przedszkole posiada w Stargardzie, w budynku przy ulicy Spichrzowej 6:
- sale zajęć dla poszczególnych oddziałów – 5,
- salę do zajęć SI i zabaw ruchowych – 1,
- sale do zajęć terapeutycznych – 3,
- pomieszczenia administracyjno-gospodarcze,
- pomieszczenia sanitarne dla dzieci i pracowników przedszkola,
- szatnie dla dzieci i personelu,
- blok kuchenny,
- ogród do zabaw, zajęć ruchowych i rekreacyjnych.
- Oddziały zamiejscowe, usytuowane w Stargardzie, przy ulicy Limanowskiego 9 posiadają wydzielone pomieszczenia dla 6 grup w Szkole Podstawowej nr 3.
- Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w przedszkolu określają odrębne przepisy.
§ 3
- Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola, zaopiniowany przez radę pedagogiczną, związki zawodowe, organ sprawujący nadzór pedagogiczny. Arkusz zatwierdza organ prowadzący.
- W arkuszu organizacji przedszkola określa się w szczególności:
- liczbę oddziałów,
- liczbę dzieci w poszczególnych oddziałach,
- czas pracy przedszkola oraz poszczególnych oddziałów,
- liczbę pracowników ogółem, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze,
- liczbę nauczycieli, w tym zajmujących stanowiska kierownicze wraz z informacją o ich stopniu awansu zawodowego i kwalifikacjach oraz liczbą godzin zajęć prowadzonych przez poszczególnych nauczycieli,
- liczbę pracowników administracji i obsługi, w tym zajmujących stanowiska kierownicze, oraz etatów przeliczeniowych,
- ogólną liczbę godzin pracy finansowanych przez organ prowadzący przedszkole, w tym liczbę godzin edukacyjnych i opiekuńczych, zajęć wspomagających proces kształcenia, realizowanych w szczególności przez pedagoga, psychologa, logopedę, pedagoga specjalnego i innych nauczycieli,
- tygodniowy wymiar zajęć religii, zajęć języka nowożytnego.
§ 4
- Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora na wniosek rady pedagogicznej z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań, uzdolnień oraz rodzaju niepełnosprawności a także oczekiwań rodziców.
- Ramowy rozkład dnia zawiera:
- godziny pracy przedszkola,
- godziny pracy poszczególnych oddziałów,
- godziny posiłków,
- harmonogram zajęć dodatkowych organizowanych w ramach środków finansowych przedszkola, w tym religii oraz obowiązkowej bezpłatnej nauki języka obcego.
- Na podstawie ramowego rozkładu dnia, nauczyciele ustalają dla swojego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
- Rozkład dnia zamieszczany jest w dzienniku grupy i przekazywany rodzicom.
- Rozkład dnia uwzględnia:
- propozycje czasowe między formami proponowanymi przez nauczyciela, swobodną zabawą dziecka,
- potrzebę odpoczynku w zależności od wieku dziecka,
- potrzebę codziennego przebywania na powietrzu, w zależności od pogody,
- godziny posiłków.
- Świadczenia udzielane w przedszkolu w zakresie podstawy programowej wychowania przedszkolnego, o której mowa w odrębnych przepisach, realizowane są bezpłatnie w wymiarze 5 godzin dziennie w godzinach od 8:00 do 13:00.
- Świadczenia udzielane w przedszkolu w zakresie przekraczającym realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, podlegają opłacie w wysokości określonej w ustawie o systemie oświaty.
- Do realizacji zadań statutowych przedszkole wykorzystuje:
- sale do zajęć dla poszczególnych oddziałów,
- łazienki dziecięce,
- szatnię dzieci,
- gabinety specjalistów,
- ogród przedszkolny
Dzieci mają możliwość codziennego korzystania z ogrodu przedszkolnego, z niezbędnym wyposażeniem zapewniającym im bezpieczeństwo i rekreację. Zasady pobytu dzieci w ogrodzie określa regulamin placu zabaw wprowadzony zarządzeniem dyrektora przedszkola.
- Przedszkole organizuje różnorodne formy krajoznawstwa. Program wycieczek oraz imprez dostosowuje się do wieku, zainteresowań i potrzeb dzieci, ich stanu zdrowia oraz sprawności fizycznej.
- Przedszkole organizuje na terenie placówki koncerty muzyczne, inscenizacje teatralne, spotkania z twórcami kultury i sztuki.
- Dzieci rozwijają sprawność fizyczną poprzez zapewnienie im udziału w zajęciach ruchowych, grach i zabawach zarówno w budynku przedszkolnym, jak i na świeżym powietrzu.
§ 5
- Przedszkole przeprowadza rekrutację w oparciu o zasadę powszechnej dostępności.
- Do przedszkola przyjmowane są dzieci w wieku od 3 – 6 lat. W przypadku posiadania wolnych miejsc do przedszkola, może być przyjęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
- Dzieci posiadające orzeczenie o kształceniu specjalnym mogą być objęte wychowaniem przedszkolnym powyżej 7 lat, nie dłużej niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 9 lat.
- Do przedszkola przyjmuje się dzieci zamieszkałe na obszarze miasta Stargard.
§ 6
Dyrektor przedszkola, w porozumieniu z radą pedagogiczną, może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola w sytuacjach, gdy:
- absencja dziecka trwa dłużej niż trzy miesiące i jest nieusprawiedliwiona (dotyczy to dzieci w wieku 3-5 lat),
- zachowanie dziecka zagraża jego bezpieczeństwu i innych wychowanków (w sytuacji, gdy wcześniej zastosowano środki wychowawcze i nie przyniosły one rezultatu),
- rodzice zalegają z odpłatnością za przedszkole powyżej 3 miesięcy,
- rodzice dziecka nie przestrzegają postanowień niniejszego statutu,
- rodzice zrezygnowali z usług przedszkola,
- dziecko zostało zakwalifikowane do innej formy opieki,
- dziecko zostało umieszczone w innym przedszkolu (w wyniku przeprowadzonej rekrutacji)
Rozdział 5
Zasady odpłatności za pobyt i wyżywienie dzieci w przedszkolu
§ 1
- Zasady odpłatności rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu i korzystanie z wyżywienia reguluje ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ustawa o systemie oświaty oraz postanowienia Rady Miejskiej w Stargardzie. W sprawie ustalenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz określania wysokości opłat za świadczenia przekraczające bezpłatne zajęcia.
- W przedszkolu zapewnia się bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w wymiarze 5 godzin.
- Opłaty za przedszkole składają się z dwóch części: opłaty za godziny pobytu i opłaty za wyżywienie.
- Działalność żywieniowa przedszkola jest płatna w całości przez rodziców dziecka i obejmuje wyłącznie koszty zakupionych produktów.
- Dzienna stawka ustalana jest przez dyrektora przedszkola w porozumieniu z prezydentem miasta Stargard. Jej wysokość jest uzależniona od cen artykułów spożywczych oraz norm żywieniowych, których stosowanie kontroluje się zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Dzieci – wychowankowie, korzystają z posiłków przygotowanych w przedszkolu zgodnie z normami żywieniowymi oraz estetycznie podanych.
§ 2
- Opłatę za wyżywienie i liczbę godzin, płatnych zajęć, za dany miesiąc, określa się na podstawie obecności dzieci, odnotowanych w dzienniku zajęć i programie iPrzedszkole.
Należność za przedszkole za dany miesiąc rozlicza się do 15 dnia, następnego miesiąca.
Każde dziecko ma przypisane indywidualne konto.
- Nieterminowe uiszczenie opłat powoduje naliczanie ustawowych odsetek zgodnie z odrębnymi przepisami.
Rozdział 6
Sposób sprawowania opieki nad dziećmi
§ 1
- Przedszkole sprawuje opiekę nad dziećmi, dostosowując metody i sposoby oddziaływań do wieku dziecka i jego możliwości rozwojowych, potrzeb środowiskowych, z uwzględnieniem istniejących warunków lokalowych.
- Za bezpieczeństwo dzieci w przedszkolu odpowiedzialni są dyrektor przedszkola, nauczyciele i wszyscy pozostali pracownicy przedszkola.
- Przedszkole zapewnia wychowankom pełne bezpieczeństwo i stałą opiekę w trakcie zajęć prowadzonych na terenie placówki i poza nią poprzez:
- realizację zadań przez nauczycieli zapisanych w niniejszym statucie,
- przestrzeganie liczebności dzieci w oddziale,
- zapewnienie odpowiedniej liczby opiekunów w czasie imprez, spacerów i wycieczek poza terenem przedszkola,
- współpracę z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,
- organizację cyklicznych szkoleń pracowników w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej,
- wyposażenie pomieszczeń przedszkolnych w apteczki zaopatrzone w środki niezbędne do udzielania pierwszej pomocy i instrukcję udzielania tej pomocy,
- spełnianie odpowiednich wymogów w zakresie oświetlenia, wentylacji i ogrzewania pomieszczeń przedszkola, w których przebywają dzieci,
- dostosowanie mebli i zabawek ogrodowych do wzrostu i potrzeb rozwojowych dzieci, instalowanie tylko urządzeń posiadających certyfikaty,
- ogrodzenie terenu przedszkola,
- zabezpieczenie przed swobodnym dostępem dzieci do pomieszczeń kuchennych i gospodarczych,
- zabezpieczenie otworów kanalizacyjnych, studzienek i innych zagłębień.
- W swoich działaniach przedszkole stosuje obowiązujące przepisy bhp i przepisy przeciwpożarowe w szczególności poprzez:
- dokonywanie kontroli obiektu przedszkola pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu,
- oznakowanie dróg ewakuacyjnych w sposób wyraźny i trwały,
- umieszczenie w widocznym miejscu planów ewakuacji przedszkola,
- opracowanie procedur i przeprowadzenie ćwiczeń ewakuacyjnych,
- umieszczenie w widocznym miejscu spisu telefonów alarmowych.
- W czasie realizacji zajęć prowadzonych metodami i technikami kształcenia na odległość wszyscy nauczyciele zobowiązani są do zapewniania wychowankom bezpieczeństwa w sieci.
- Jeżeli przedszkole funkcjonuje w normalnym trybie, pracownicy, wychowankowie oraz rodzice, zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad i regulaminów bezpieczeństwa ustalonych przez dyrektora przedszkola.
§ 2
- W realizacji zajęć prowadzonych metodami i technikami kształcenia na odległość nauczyciele korzystają z technologii informacyjno-komunikacyjnych takich jak:
- informatyczne narzędzia wskazane przez Ministra Edukacji i Nauki, zapewniające
- ochronę przed nieuprawnionym dostępem
- integralność danych
- przeciwdziałanie uszkodzeniom
- rozliczalność działań dokonywanych na przetwarzanych danych,
- komunikatory: Facebook/Messenger, e-mali lub środki komunikacji elektronicznej zapewniające wymianę informacji między nauczycielem, dzieckiem i rodzicem, aplikuje zgodnie z preferencjami nauczycieli,
- podejmowanie przez dziecko lub rodziców dziecka aktywności określone przez nauczycieli potwierdzające zapoznanie się ze wskazanym materiałem lub wykonanie określonych działań,
- inne niż wskazane w punktach a-c, umożliwiające kontynuowanie procesu kształcenia i wychowania.
§ 3
Sprawowanie opieki nad dzieckiem w przedszkolu odbywa się poprzez:
- poznanie i przestrzeganie przez dzieci zasad bezpieczeństwa na terenie przedszkola i poza nim z uwzględnieniem elementarnych zasad bezpieczeństwa poruszania się po drogach publicznych,
- wyrabianie właściwych nawyków związanych z ochroną zdrowia, higieną osobistą i kulturą zachowania na co dzień,
- poznawanie i przestrzeganie przez dzieci zasad ochrony przyrody i kształtowanie postaw proekologicznych wobec środowiska, w którym żyjemy,
- wdrażanie do samoobsługi, rozwijanie samodzielności w myśleniu i działaniu, uczenie samokontroli,
- rozwijanie ekspresji i sprawności ruchowej poprzez zabawy i ćwiczenie ruchowe organizowane na świeżym powietrzu i w pomieszczeniach przedszkola,
- umożliwienie dzieciom codziennego wyjścia na świeże powietrze, zgodnie z warunkami i sposobami realizacji zawartymi w podstawie programowej wychowania przedszkolnego,
- przyprowadzanie i odbieranie dzieci z przedszkola przez rodziców (opiekunów prawnych) lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
§ 4
- Przy przyprowadzaniu dzieci do przedszkola stosuje się następujące zasady:
- rodzice dziecka zobowiązani są do przyprowadzania dziecka w godzinach ustalonych przez przedszkole to jest od 6:30 maksymalnie do 8.00,
- rodzice są zobowiązani wprowadzić dziecko do budynku przedszkolnego, przygotowują dziecko w szatni do pobytu w przedszkolu, a następnie przekazują je pod opiekę nauczycielowi grupy,
- rodzice składają pisemne upoważnienie dotyczące osób wskazanych do odbioru dziecka z przedszkola,
- pracownicy przedszkola nie ponoszą odpowiedzialności za bezpieczeństwo dziecka pozostawionego poza terenem przedszkola, tj., przed budynkiem, w ogrodzie, w szatni.
- Do przedszkola przyprowadzane są dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych:
- nie przyjmuje się dzieci z objawami chorobowymi (silny katar, uciążliwy kaszel, ból brzucha, wymioty, podwyższona temperatura lub inne niepokojące objawy),
- stan zdrowia dziecka przyprowadzanego do przedszkola nie może zagrażać bezpieczeństwu fizycznemu dziecka oraz innym osobom przebywającym w jego otoczeniu,
- w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych nauczyciel podejmuje kontakt z rodzicami w celu odebrania dziecka z przedszkola,
- powiadomieni rodzice są zobowiązani do niezwłocznego odebrania dziecka z przedszkola.
- W przedszkolu nie wykonuje się żadnych zabiegów lekarskich, poza udzielaniem pierwszej pomocy w nagłych przypadkach.
- W przypadku stwierdzenia zagrożenia życia dziecka, przedszkole wzywa pogotowie ratunkowe i powiadamia rodziców.
- Do czasu przybycia rodziców dziecko przebywa pod opieką lekarza pogotowia i pracownika przedszkola (nauczyciel lub dyrektor).
§ 5
- Rodzice dziecka są zobowiązani do odbierania dziecka w godzinach ustalonych przez przedszkole.
- Dopuszcza się możliwość odbierania dziecka przez inną osobę upoważnioną przez rodziców zapewniającą mu pełne bezpieczeństwo.
- Dziecko może być odbierane z przedszkola przez rodziców lub inną upoważnioną przez nich osobę od nauczyciela oddziału lub nauczyciela dyżurującego.
- Jeśli rodzice zdecydują, aby dziecko przyprowadzała i odbierała z przedszkola inna upoważniona przez nich osoba, zapewniająca mu pełne bezpieczeństwo, zobowiązani są do złożenia pisemnego oświadczenia woli w tym zakresie, zawierającego dane osoby upoważnionej. Oświadczenie może zostać zmienione lub odwołane w każdym czasie.
- W przypadkach szczególnie uzasadnionych osoba, o której mowa w § 5, może zostać zobowiązana do potwierdzenia zgodności danych z dokumentem tożsamości.
§ 6
- W sytuacji, gdy dziecko nie zostało odebrane z przedszkola w wyznaczonym czasie, nauczyciel zobowiązany jest do poinformowania o tym dyrektora przedszkola, po czym podejmuje następujące działania:
- kontaktuje się telefonicznie z rodzicami dziecka,
- w przypadku braku kontaktu telefonicznego z rodzicami przez okres jednej godziny, oczekuje z dzieckiem na rodziców lub upoważnioną do odbioru dziecka osobę,
- jeżeli w tym czasie rodzice lub upoważniona do odbioru dziecka osoba nie zgłoszą się po dziecko, nauczyciel powiadamia policję lub sąd rodzinny.
- Dziecka nie wydaje się rodzicom lub upoważnionej osobie pozostającej pod wpływem alkoholu lub innego środka odurzającego.
- Przedszkole ma prawo odmówić rodzicowi, wobec którego sąd wydał orzeczenie o ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej, odbieranie dziecka z przedszkola.
Rozdział 7
Zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej
§ 1
- W przedszkolu organizuje się i udziela wychowankom i ich rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej na podstawie Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1798).
2. Przedszkole zapewnia:
- realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego,
- warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne,
- zajęcia specjalistyczne, o których mowa w ustawie – Prawo oświatowe,
- inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci, w szczególności zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne,
- integrację uczniów ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z dziećmi pełnosprawnymi,
- przygotowanie dzieci do samodzielności w życiu dorosłym.
3. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna organizowana przez dyrektora przedszkola polega w szczególności na:
- rozpoznaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu, w celu wspierania potencjału rozwojowego i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym,
- wspieraniu rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększenia efektywności pomocy udzielanej dziecku.
4. O objęciu dziecka zajęciami edukacyjnymi o charakterze wyrównawczym, zajęciami specjalistycznymi lub terapeutycznymi decyduje dyrektor przedszkola:
- dziecko ma prawo i możliwość uczestnictwa w przedszkolu w odpowiednio zorganizowanych zajęciach rozwijających jego uzdolnienia, w zajęciach specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, emocjonalno-społecznych i innych o charakterze terapeutycznym, które będą zaspakajały indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne,
- szczególną troską należy objąć dzieci niepełnosprawne, zagrożone niedostosowaniem społecznym oraz dzieci posiadające wyjątkowe uzdolnienia, ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, z zaburzeniami komunikacji językowej, z przewlekłą chorobą, ze względu na sytuację kryzysową lub traumatyczną, ze względu na niepowodzenia edukacyjne, ze względu na zaniedbania środowiskowe związane z sytuacją bytową dziecka i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi, ze względu na trudności adaptacyjne związane z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego z tym związaną, z wcześniejszym kształceniem za granicą,
- pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana z inicjatywy rodziców dziecka, nauczyciela lub specjalisty, poradni psychologiczno-pedagogicznej w tym specjalistycznej, pomocy nauczyciela, pielęgniarki środowiskowej, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora sądowego, asystenta edukacji romskiej, organizacji pozarządowej i innej instytucji lub podmiotów działających na rzecz rodziny, dzieci.
5. Zajęcia specjalistyczne organizuje się w ciągu roku szkolnego.
Nauczyciel przedszkola zobowiązany jest do rozpoznawania indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych w tym zainteresowań i uzdolnień dziecka na podstawie obserwacji pedagogicznych i diagnozy przedszkolnej, które kończą się oceną gotowości do podjęcia nauki w szkole.
W przypadku stwierdzenia, że dziecko wymaga objęcia pomocą psychologiczno- pedagogiczną, nauczyciel udziela takiej pomocy prowadząc zajęcia o charakterze terapeutycznym w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem lub udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formie zajęć rozwijających dla dzieci szczególnie uzdolnionych, mających wyjątkowe predyspozycje i prowadzi je przy wykorzystaniu aktywnych metod pracy. O podjętej pracy informuje jednocześnie dyrektora przedszkola.
6. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu organizowana jest
w szczególności w formie:
- zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych o charakterze terapeutycznym,
- w formie porad i konsultacji,
- zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego.
7. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
- rodzicami dzieci,
- poradniami psychologiczno-pedagogicznymi,
- placówkami doskonalenia nauczycieli,
- innymi przedszkolami, szkołami i placówkami,
- organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz rodziny i dzieci.
8. Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu jest dobrowolne i nieodpłatne.
9. Formy pomocy psychologiczno-pedagogicznej:
- zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizowane są dla dzieci, u których stwierdzono specyficzne trudności uniemożliwiające uzyskanie osiągnięć wynikających z podstawy programowej. Zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie terapii pedagogicznej. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5.
- zajęcia logopedyczne organizowane są dla dzieci z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Zajęcia prowadzi nauczyciel posiadający przygotowanie w zakresie logopedii. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.
- zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne organizowane są dla dzieci przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekroczyć 10.
- inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problemy w funkcjonowaniu w przedszkolu oraz z aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola. Liczba uczestników zajęć nie może przekroczyć 10.
10. Celem udzielanej rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest wspieranie rodziców w rozwiązywaniu problemów wychowawczych oraz rozwijanie ich umiejętności wychowawczych.
11. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom w formie:
- porad,
- konsultacji,
- warsztatów i szkoleń.
12. Udział dzieci w zajęciach specjalistycznych odbywa się za zgodą rodziców (prawnych opiekunów).
13. Dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w przedszkolu tworzy się zespół nauczycieli i specjalistów do udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Członkowie zespołu wspólnie dokonują wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania dziecka i opracowują indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny (IPET), w którym uwzględnia się:
- zakres i sposób dostosowania odpowiedniego programu wychowania przedszkolnego oraz wymagań edukacyjnych do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka, w szczególności przez zastosowanie odpowiednich metod i form pracy z dzieckiem,
- zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem,
w tym sposób komunikowania się dziecka z otoczeniem z użyciem wspomagających i alternatywnych metod komunikacji oraz wzmacnianie jego uczestnictwa w życiu przedszkolnym, w tym w przypadku:
a) dziecka z niepełnosprawnością – działania o charakterze rewalidacyjnym,
b) dziecka niedostosowanego społecznie – działania o charakterze resocjalizacyjnym,
c) dziecka zagrożonego niedostosowaniem społecznym – działania o charakterze socjoterapeutycznym,
- formy i okres udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiar godzin,
- działania wspierające rodziców dziecka oraz zakres współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami,
- zajęcia rewalidacyjne, resocjalizacyjne i socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka,
- zakres współpracy nauczycieli i specjalistów z rodzicami dziecka,
- w przypadku dzieci z niepełnosprawnością – w zależności od potrzeb – rodzaj i sposób dostosowania warunków organizacji kształcenia do rodzaju niepełnosprawności dziecka, w tym w zakresie wykorzystania technologii wspomagających kształcenie,
- w zależności od indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dziecka wskazanych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego wybrane zajęcia wychowania przedszkolnego lub zajęcia edukacyjne, które są realizowane indywidualnie z dzieckiem lub w grupie liczącej do 5 dzieci.
14. W ramach zajęć rewalidacyjnych w programie należy uwzględnić w szczególności rozwijanie umiejętności komunikacji przez:
- naukę orientacji przestrzennej i poruszania się oraz naukę systemu Braille’a lub innych alternatywnych metod komunikacji – w przypadku dziecka niewidomego,
- naukę języka migowego lub inny sposób komunikowania się, w szczególności wspomagających i alternatywnych metod komunikacji – w przypadku ucznia
z niepełnosprawnością z zaburzeniami mowy lub jej brakiem,
- zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne w przypadku dziecka z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.
15. Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny realizowany jest w ramach zajęć obowiązkowych, nadobowiązkowych oraz dodatkowych, które ustala dyrektor.
16. Zadania zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegają na współpracy z rodzicami, ze specjalistami oraz w zależności od potrzeb z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi lub innymi osobami, których wiedza i umiejętności będą pomocne w zaplanowaniu pomocy dla dziecka.
17. Zadania psychologa, pedagoga, nauczyciela, logopedy, terapeuty i dyrektora określa szczegółowo treść Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 09 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. z 2023 r. poz. 1798).
18. Porady, konsultacje, warsztaty oraz zajęcia psychoedukacyjne prowadzą, w zależności od potrzeb, nauczyciele i specjaliści posiadający odpowiednie przygotowanie do zajęć specjalistycznych.
19. W przedszkolu mogą być zatrudnieni: psycholog, pedagog, logopeda, terapeuci, specjalista rehabilitacji ruchowej.
20. W przypadku dzieci, które uczęszczają do przedszkola i uzyskały opinię o potrzebie wczesnego wspomagania, dyrektor przedszkola wskaże placówki, które, w porozumieniu z organem prowadzącym, organizują zespoły wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i różne formy współpracy z jego rodziną.
21. Dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola, mogą być objęte indywidualnym, obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Organizacja pracy następuje w porozumieniu z organem prowadzącym.
22. Opinię o potrzebie indywidualnego, obowiązkowego, rocznego przygotowania przedszkolnego wydają zespoły orzekające w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych.
23.W ramach realizacji statutowych zadań przedszkola, dyrektor organizuje między innymi zajęcia dodatkowe. Aby zorganizować prowadzenie zajęć dodatkowych dyrektor może:
- powierzyć ich prowadzenie nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu,
- zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnych zajęć,
- podpisać umowę z podmiotem zewnętrznym na prowadzenie tych zajęć (nie zwalnia to dyrektora od obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i opieki nad nimi).
24. Dyrektor przedszkola może wynająć podmiotowi zewnętrznemu sale na prowadzenie działalności edukacyjnej. W tym przypadku działalność ta powinna być prowadzona po zakończeniu zajęć wychowania przedszkolnego oferowanego przez przedszkole.
Rozdział 8
Organy przedszkola
§ 1
Organami przedszkola są:
Dyrektor przedszkola,
Rada Pedagogiczna,
Rada Rodziców.
Głównym celem działania organów przedszkola jest współdziałanie ze sobą w kierunku
poszukiwania nowych form i metod pracy przedszkola oraz realizacji celów i zadań przedszkola, stała wymiana informacji o podejmowanych i planowanych decyzjach oraz pozyskiwanie środków finansowych zapewniających prawidłowe funkcjonowanie przedszkola.
- Organy przedszkola mają prawo do działania i podejmowania decyzji w granicach
swoich kompetencji.
- Organy przedszkola są zobowiązane do współdziałania w zakresie planowania i realizacji celów i zadań przedszkola.
- Współdziałanie organów przedszkola obywa się według następujących zasad:
- zasady pozytywnej motywacji,
- zasady partnerstwa,
- zasady wielostronnego przepływu informacji,
- zasady aktywnej i systematycznej współpracy,
- zasady rozwiązywania sporów w drodze mediacji.
- Koordynatorem współdziałania organów jest dyrektor przedszkola.
- Współdziałanie organów przedszkola obejmuje w szczególności:
- zapewnienie możliwości wykonywania kompetencji określonych w przepisach prawa i w statucie przedszkola poprzez:
a) udzielanie pomocy organizacyjnej i obsługi administracyjnej,
b) organizację zebrań przedstawicieli organów przedszkola,
c) możliwość występowania z wnioskami i opiniami dotyczącymi spraw przedszkola,
d) rozpatrywanie wniosków i opinii na zebraniach organów,
- opiniowanie lub uzgadnianie podejmowanych działań w przypadkach określonych przepisami prawa, niniejszym statutem i regulaminami poszczególnych organów,
- bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami przedszkola o podejmowanych i planowanych działaniach poprzez:
a) uczestnictwo przedstawicieli organu w zebraniach innych organów,
b) kontakty indywidualne z przewodniczącym organów.
6. Formy, sposoby i terminy komunikowania się organów przedszkola ustala dyrektor
przedszkola.
7. Organy między sobą ustalają formy rozstrzygania sporów poprzez:
- dopuszczenie możliwości powołania komisji, w której skład wchodzi mediator zaakceptowany przez strony sporu,
- komisja, o której mowa, po zapoznaniu się z istotą sprawy, ma prawo do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego według ustalonych przez siebie zasad,
- rozstrzygnięcia komisji są wiążące dla stron sporu,
- w przypadku wyczerpania możliwości rozwiązania sporu na terenie przedszkola, każda ze stron ma prawo odwołać się do organu prowadzącego lub sprawującego nadzór pedagogiczny, w zależności od właściwości rzeczowej przedmiotu sporu.
§ 2
Dyrektor przedszkola
Dyrektor przedszkola kieruje bieżącą działalnością przedszkola i reprezentuje je na zewnątrz, jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli, pracowników obsługi i administracji.
Do obowiązków i kompetencji dyrektora przedszkola należy w szczególności:
- kierowanie działalnością opiekuńczo-wychowawczą i dydaktyczną, a w szczególności:
- kształtowanie twórczej atmosfery pracy, tworzenie warunków sprzyjających podnoszeniu jej jakości,
- koordynowanie opieki i wychowania dzieci oraz tworzenie optymalnych warunków ich rozwoju,
- sprawowanie funkcji przewodniczącego rady pedagogicznej i realizowanie jej uchwał zgodnie z regulaminem,
- dbanie o autorytet członków rady pedagogicznej, ochrona praw i godności nauczyciela,
- sprawowanie nadzoru pedagogicznego według zasad określonych odrębnymi przepisami, w tym opracowanie planu nadzoru pedagogicznego i przedstawianie go członkom rady pedagogicznej,
- ustalanie ramowego rozkładu dnia zgodnie z założeniami podstawy programowej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców,
- przekazywanie radzie pedagogicznej na koniec roku szkolnego wniosków i uwag ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz propozycji sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego w celu doskonalenia pracy przedszkola,
- opracowywanie wspólnie z radą pedagogiczną programu pracy przedszkola na dany rok szkolny,
- opracowywanie w porozumieniu z radą pedagogiczną planu doskonalenia nauczycieli,
- wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli poprzez organizację szkoleń, narad, konferencji oraz współpracę z placówkami doskonalenia nauczycieli,
- inspirowanie nauczycieli do innowacji pedagogicznych, wychowawczych i organizacyjnych,
- organizowanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach określonych
w statucie przedszkola i decydowanie o jej zakończeniu,
- koordynowanie współdziałania organów przedszkola, zapewnienie im swobodnego
działania zgodnie z prawem oraz zapewnienie wymiany informacji między nimi,
- współpraca z radą rodziców, organem prowadzącym oraz organem nadzoru pedagogicznego,
- sprawowanie nadzoru nad kształceniem z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu kształcenia,
- podejmowanie działań zapewniających przedszkolu wspomaganie zewnętrzne,
odpowiednie do potrzeb i służące rozwojowi przedszkola,
- ustalanie i egzekwowanie przestrzegania procedur dotyczących bezpieczeństwa, w tym
sposobów działania w sytuacjach trudnych i kryzysowych.
- Organizowanie działalności przedszkola, a w szczególności:
- opracowywanie arkusza organizacji przedszkola, w miarę potrzeb również aneksów do
arkusza,
- opracowanie projektu planu finansowego przedszkola,
- dysponowanie środkami finansowymi przedszkola i ponoszenie odpowiedzialności za
prawidłowe ich wykorzystanie,
- sprawowanie nadzoru nad działalnością administracyjną i gospodarczą przedszkola,
- przydzielanie nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego i dodatkowo płatnych,
- tworzenie warunków do jak najlepszej realizacji zadań przedszkola, a w szczególności
tworzenie należytego stanu higieniczno-sanitarnego, bezpiecznych warunków pobytu
dziecka w budynku i w ogrodzie przedszkolnym oraz podczas zajęć organizowanych poza
terenem przedszkola, właściwego wyposażenia przedszkola w sprzęt i pomoce
dydaktyczne,
- zapewnienie pracownikom właściwych warunków pracy zgodnie z przepisami ustawy
oraz z przepisami bhp i ppoż.,
- dokonywanie przeglądów technicznych budynku, ich stanu technicznego, urządzeń na
placu zabaw, zgodnie z odrębnymi przepisami,
- prowadzenie dokumentacji kancelaryjno-archiwalnej zgodnie z obowiązującymi
przepisami,
- powoływanie komisji inwentaryzacyjnej w celu dokonywania spisu z natury majątku
przedszkolnego.
- Prowadzenie spraw kadrowych i socjalnych, a w szczególności:
- kierowanie polityką kadrową przedszkola, zatrudnianie i zwalnianie nauczycieli oraz innych pracowników zgodnie z odrębnymi przepisami prawa,
- powierzanie pełnienia funkcji zastępcy dyrektora i innym pracownikom na stanowiskach kierowniczych,
- ustalanie zakresu obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności na poszczególnych
stanowiskach pracy,
- dokonywanie oceny pracy nauczycieli i okresowych ocen pracy pracowników
samorządowych zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych i urzędniczych
kierowniczych w oparciu o opracowane przez siebie kryteria oceny,
- przyznawanie dodatku motywacyjnego nauczycielom zgodnie z zasadami określonymi przez organ prowadzący,
- wykonywanie czynności związanych z awansem zawodowym nauczycieli,
- opracowywanie regulaminu pracy oraz innych regulaminów o charakterze wewnętrznym,
- przyznawanie nagród oraz wymierzanie kar porządkowych nauczycielom i innym pracownikom przedszkola,
- występowanie z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola,
- wykonywanie innych zadań związanych z pracą nauczycieli i pracowników obsługi i administracji.
- W przypadku zawieszenia zajęć na okres powyżej dwóch dni, dyrektor przedszkola organizuje dla dzieci zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie później niż od trzeciego dnia zawieszenia zajęć.
- Zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość organizuje się z uwzględnieniem w szczególności:
- równomiernego obciążenia uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia,
- zróżnicowania zajęć w każdym dniu,
- możliwości psychofizycznych uczniów do podejmowania intensywnego wysiłku umysłowego w ciągu dnia,
- łączenia przemiennego kształcenia z użyciem monitorów ekranowych i bez ich użycia,
- ograniczeń wynikających ze specyfiki zajęć,
- konieczności zapewniania bezpieczeństwa wynikającego ze specyfiki zajęć.
- W okresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, dyrektor, w porozumieniu z radą pedagogiczną, może czasowo modyfikować:
- tygodniowy zakres treści nauczania z zajęć wynikających z ramowego rozkładu dnia zajęć przedszkola,
- tygodniowy rozkład zajęć w zakresie prowadzonych w przedszkolu zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
- Dyrektor organizuje zajęcia na terenie przedszkola dla dziecka, które z uwagi na trudną sytuację rodzinną nie może realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, na wniosek rodziców dziecka.
- W uzasadnionych przypadkach, w szczególności, gdy nie jest możliwe zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki na terenie przedszkola, dyrektor w porozumieniu z organem prowadzącym może zorganizować dla dziecka, które z uwagi na rodzaj niepełnosprawności nie może realizować zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania, zajęcia na terenie innego, wskazanego przez organ prowadzący przedszkola.
- W okresie prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość dyrektor koordynuje współpracę nauczycieli z rodzicami i dziećmi, uwzględniając potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor przedszkola za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny może odstąpić od organizowania dla dzieci zajęć z wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość.
- W przypadku odstąpienia od organizowania zajęć z wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość nauczyciele mogą w okresie zawieszenia zajęć w przedszkolu informować rodziców o dostępnych materiałach i możliwych sposobach utrwalania wiedzy i rozwijania zainteresowań przez dziecko w miejscu zamieszkania.
- O sposobie realizacji zajęć z wykorzystanie metod i technik kształcenia na odległość, jak również o modyfikacji tygodniowego zakresu treści nauczania z zajęć oraz tygodniowego rozkłady zajęć, dyrektor przedszkola informuje organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny.
§ 3
Rada Pedagogiczna
- W przedszkolu działa rada pedagogiczna, która jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki. W skład rady wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w przedszkolu.
- Do kompetencji rady pedagogicznej należy:
- zatwierdzanie planów pracy przedszkola,
- podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych,
- ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego w przedszkolu,
- przygotowanie projektu nowego statutu lub projektu zmian statutu i uchwalanie projektu,
- wystąpienie z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora
przedszkola,
- ustalenie sposobów wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad przedszkolem przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy przedszkola,
- podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia dzieci z listy wychowanków przedszkola.
- Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
- organizację pracy przedszkola (arkusz organizacji przedszkola na dany rok szkolny),
- projekt planu finansowego przedszkola,
- wnioski dyrektora przedszkola o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
- propozycje dyrektora przedszkola o przyznanie nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć wychowawczych, dydaktycznych i opiekuńczych,
- dopuszczenie do użytku w przedszkolu zaproponowanego przez nauczyciela programu wychowania przedszkolnego.
4. Uchwały rady pedagogicznej podejmowane są zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy liczby jej członków.
5. Tryb podejmowania uchwał odbywa się w drodze głosowania jawnego lub tajnego, jeżeli dotyczy spraw osobowych.
6. Osoby biorące udział w zebraniach rady pedagogicznej zobowiązane są do nie ujawniania spraw poruszanych na zebraniach, które mogą naruszyć dobro osobiste dzieci lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników przedszkola.
7. Struktury rady pedagogicznej, jej zadania, procedurę przygotowywania i uchwalania decyzji, stanowisk, ramowy plan zebrań, ramowy porządek zebrania, sposób protokołowania posiedzeń określa regulamin rady pedagogicznej.
§ 4
Rada Rodziców
1. W przedszkolu działa rada rodziców stanowiąca reprezentację rodziców wychowanków.
2. Członkowie rady rodziców wybierani są co roku podczas zebrań oddziałów, po jednym przedstawicielu rad oddziałowych.
3. Rada rodziców wykonuje swoje zadania zgodnie z uchwalonym przez siebie
regulaminem rady rodziców. Regulamin określa strukturę i tryb pracy rady, tryb prze-
prowadzania wyborów do rad oddziałowych oraz ich przedstawicieli do rady rodziców.
4. Do kompetencji rady rodziców należy w szczególności:
- uchwalanie regulaminu swojej działalności który nie może być sprzeczny z niniejszym statutem,
- opiniowanie projektu planu finansowego.
5. Rada rodziców może występować do rady pedagogicznej, dyrektora przedszkola, organu prowadzącego oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola.
- W celu wspierania działalności statutowej przedszkola, rada rodziców gromadzi fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.
7. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin.
Rozdział 9
Nauczyciele i inni pracownicy przedszkola
§ 1
1. W przedszkolu zatrudnia się nauczycieli i innych pracowników administracji i obsługi.
2. Nauczycieli oraz pracowników o których mowa w ust. 1, zatrudnia i zwalnia z zachowaniem odrębnych przepisów dyrektor przedszkola.
3. Pracownicy pedagogiczni oraz pozostali pracownicy przedszkola są zatrudnieni według potrzeb na podstawie zatwierdzonego na dany rok szkolny arkusza organizacyjnego.
4. Szczegółowe zadania pracowników pedagogicznych i administracyjno- obsługowych określa dyrektor przedszkola w zakresie czynności.
§ 2
1. Do zadań nauczycieli związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole należy w szczególności:
- sprawowanie bezpośredniej opieki nad powierzonymi dziećmi w czasie pobytu
w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza jego terenem,
- systematyczne kontrolowanie miejsc, w których prowadzone są zajęcia,
- powiadomienie o uszkodzeniach sali lub sprzętach,
- kontrola obecności dzieci na zajęciach,
- powiadomienie dyrektora przedszkola o wypadku dziecka,
- organizowanie wycieczek i spacerów zgodnie z obowiązującym w przedszkolu regulaminem wycieczek i spacerów.
2. Nauczyciela w wykonywaniu zadań, o których mowa w ust.1, wspomagają pracownicy administracji i obsługi przedszkola.
§ 3
Zakres zadań nauczycieli związanych ze współdziałaniem z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci obejmuje:
- uzgodnienie celów i sposobów współpracy nauczycieli i rodziców,
- rozpoznanie i ustalenie potrzeb rozwojowych dziecka,
- zapewnienie indywidualnej opieki każdemu wychowankowi poprzez dostosowanie metod i sposobów oddziaływań odpowiednio do jego wieku, możliwości rozwojowych oraz potrzeb środowiska,
- ustalenie w porozumieniu z rodzicami określonych form oddziaływań wychowawczych,
- udzielanie rodzicom pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- zapoznanie rodziców z zadaniami wynikającymi z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale,
- przekazywanie informacji dotyczącej dziecka, jego zachowania i rozwoju w formie zaproponowanej przez rodzica,
- opracowanie harmonogramu całorocznych spotkań z rodzicami,
- angażowanie rodziców w działalność przedszkola.
§ 4
Zakres zadań nauczycieli związanych z planowaniem i prowadzeniem pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz odpowiedzialnością za jej jakość obejmuje:
- udział w opracowywaniu koncepcji pracy przedszkola oraz planów jego pracy,
- opracowywanie planów pracy dla oddziału z uwzględnieniem planu pracy przedszkola oraz programu wychowania przedszkolnego realizowanego w oddziale,
- uczestnictwo w ewaluacji wewnętrznej podejmowanej w przedszkolu,
- wybór programu wychowania przedszkolnego,
- prowadzenie dokumentacji pedagogicznej oddziału oraz innej dokumentacji zleconej przez dyrektora przedszkola zgodnie z przepisami prawa,
- przeprowadzenie analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole w roku poprzedzającym naukę w klasie pierwszej szkoły podstawowej oraz sporządzenie informacji dla rodziców,
- wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności, zainteresowań oraz niwelowanie deficytów rozwojowych dziecka,
- kierowanie działalnością dziecka poprzez organizowanie środowiska wychowującego i tworzenie sytuacji edukacyjnych,
- stosowanie twórczych i nowoczesnych metod nauczania i wychowania,
- zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole, nie pozostawiania dzieci bez opieki osoby dorosłej, w razie konieczności prośba o pomoc pracownika obsługi,
- systematyczne doskonalenie swoich kompetencji zawodowych oraz podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu, które określają odrębne przepisy,
- dbałość o estetykę pomieszczeń,
- czynny udział w pracach rady pedagogicznej, realizacja postanowień i uchwał,
- inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym i rekreacyjno-sportowym,
- nauczyciel ma możliwość realizowania zajęć w ramach projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich w ramach nawiązanego stosunku pracy.
§ 5
Zakres zadań nauczycieli związanych z prowadzeniem obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji obejmuje:
- rozpoznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dziecka,
- prowadzenie bieżącej obserwacji i diagnozy,
- wspieranie rozwoju dziecka poprzez organizowanie pracy indywidualnej z dzieckiem potrzebującym pomocy, ustalenia kierunków pracy z dzieckiem,
- dokumentowanie prowadzonych czynności zgodnie ze sposobem określonym przez radę pedagogiczną (arkusze obserwacji).
§ 6
Zakres zadań nauczycieli związanych ze współpracą ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczni – pedagogiczną obejmuje w szczególności:
- rozpoznawanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych, w tym zainteresowań i uzdolnień dziecka,
- organizowanie spotkań dla rodziców ze specjalistami,
- udział w pracach zespołu ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
§ 7
- Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora przedszkola, wyspecjalizowanych placówek i instytucji naukowo – oświatowych.
- Nauczyciel zobowiązany jest wykonywać czynności zlecone przez dyrektora przedszkola, wynikające z działalności przedszkola, w tym brać udział i pracować w zespołach nauczycieli.
- Nauczyciel prowadzi zajęcia indywidualnego przygotowanie przedszkolnego, jeżeli
zachodzi ich konieczność, zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 8
- W przedszkolu są zatrudnieni pracownicy administracji i obsługi w zależności od stopnia organizacji przedszkola w uzgodnieniu z organem prowadzącym.
- Do podstawowych zadań tej grupy pracowników należy:
- zapewnienie sprawnego działania przedszkola jako instytucji publicznej, utrzymanie obiektu i jego otoczenia w ładzie i czystości,
- szczegółowy zakres obowiązków tych pracowników ustala dyrektor przedszkola.
3. Za bezpieczeństwo i higienę pracy w przedszkolu odpowiada dyrektor przedszkola.
4. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach pomocniczych i obsługowych:
zakres zadań pracowników na stanowiskach pomocniczych i obsługowych dotyczy w szczególności:
- zapewnienia pomocy nauczycielowi w opiece nad dziećmi,
- dbania o czystość i estetykę pomieszczeń przedszkola,
- właściwej organizacji całodziennego wyżywienia dzieci.
5. Każdemu pracownikowi powierza się określony zakres obowiązków. Postanowienia szczegółowe dla poszczególnych stanowisk pracy są opracowane i zamieszczone w teczkach akt osobowych każdego pracownika.
6. Wszyscy pracownicy przedszkola zobowiązani są do:
- wykonywania wszelkich czynności poleconych przez dyrektora przedszkola, które
wynikają z potrzeb placówki,
- troszczenia się o mienie placówki,
- nie ujawniania opinii w sprawach przedszkola osobom nieupoważniony i niezatrudnionym w przedszkolu z wyjątkiem władz oświatowych i upoważnionych czynników społecznych.
Przestrzegania dyscypliny służbowej polegającej na:
- realizowaniu pełnych godzin pracy wyznaczonych w harmonogramie, nie spóźnianiu się do pracy i nie opuszczaniu stanowiska pracy przed wyznaczonym czasem, codziennym podpisywaniu listy obecności,
- usprawiedliwianiu u dyrektora przedszkola nieobecności w pracy w ciągu 3 dni,
- wykonywaniu pracy sumiennie i skrupulatnie,
- zgłaszaniu administracji przedszkola zaistniałych szkód w sprzęcie,
- czystym i nienagannym ubiorze na terenie przedszkola,
- poddawaniu się okresowym badaniom lekarskim, stanowiącym podstawę do przyjęcia i wykonywania pracy.
- Wszyscy pracownicy przedszkola są odpowiedzialni za bezpieczeństwo i zdrowie uczęszczających do przedszkola dzieci.
§ 9
- Dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli w zależności od czasu pracy oddziału lub realizowanych zadań.
- W celu zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej nauczyciel opiekuje się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola.
- Zmiana nauczyciela opiekującego się danym oddziałem może nastąpić w szczególnie uzasadnionych przypadkach z inicjatywy dyrektora przedszkola lub na umotywowany wniosek rodziców.
- Informacje o sposobie załatwienia wniosku, o którym mowa w ust.3, dyrektor przedszkola przekazuje rodzicom w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.
Rozdział 10
Formy współdziałania z rodzicami
§ 1
- Przedszkole ściśle współpracuje z domem rodzinnym wychowanków, uwzględniając przede wszystkim zasadniczą rolę rodziny w zaspokajaniu podstawowych potrzeb dziecka, takich jak potrzeba miłości, przynależności, akceptacji, bezpieczeństwa, kontaktu emocjonalnego, aktywności i samodzielności.
- Przedszkole podejmuje wspólne działania z rodzicami wychowanków w celu wspólnego uzgadniania kierunku i zakresu działań realizowanego procesu wychowawczego.
- Częstotliwość wzajemnych spotkań rodziców i nauczycieli poświęconych wymianie informacji i dyskusji na tematy wychowawcze zależy od nauczyciela prowadzącego oddział oraz rodziców.
§ 2
1. Przedszkole oferuje rodzicom następujące formy współdziałania:
- konsultacje pedagogiczne, w miarę bieżących potrzeb,
- zebrania ogólne, organizowane co najmniej raz w roku szkolnym oraz oddziałowe,
- dni otwarte według potrzeb,
- zajęcia integracyjne dla dzieci i rodziców,
- warsztaty dla rodziców z udziałem dzieci,
- pogadanki w zakresie zagadnień interesujących rodziców, rozwiązywania problemów wychowawczych, w miarę potrzeb,
- kontakty indywidualne, w miarę potrzeb,
- spotkania okolicznościowe z okazji uroczystości przedszkolnych, według planu imprez na dany rok szkolny,
- wycieczki, festyny, według planów rocznych,
- spotkania adaptacyjne, w miarę potrzeb.
2. Rodzice mają możliwość otrzymania informacji o dziecku w godzinach pracy przedszkola w sposób bezpośredni oraz podczas spotkań z nauczycielami oddziału.
§ 3
Zakres zadań przedszkola związanych ze współdziałaniem z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci obejmuje:
- uzgodnienie celów oraz sposobów współpracy nauczycieli i rodziców,
- rozpoznanie i ustalenie potrzeb rozwojowych dziecka,
- zapewnienie indywidualnej opieki każdemu wychowankowi poprzez dostosowanie metod i sposobów oddziaływań odpowiednio do jego wieku, możliwości rozwojowych oraz potrzeb środowiska,
- ustalenie w uzgodnieniu z rodzicami określonych form oddziaływań wychowawczych,
- udzielanie rodzicom pomocy w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- zapoznawanie rodziców z zadaniami wynikającymi z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale,
- przekazywanie informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju w formie zaproponowanej przez rodzica,
- opracowanie harmonogramu całorocznych spotkań nauczycieli oddziału w porozumieniu z rodzicami,
- angażowanie rodziców w działalność przedszkola.
Rozdział 11
Prawa i obowiązki dzieci
§ 1
Prawa i obowiązki dzieci
- Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci w wieku od 3 do 7 roku życia, czyli do momentu rozpoczęcia przez nie nauki szkolnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dyrektor może przyjąć do przedszkola dziecko w wieku 2,5 lat.
- Dziecko w wieku powyżej 7 lat, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola nie dłużej niż do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 9 lat. Decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor właściwej obwodowo szkoły, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
- Dziecko w przedszkolu ma wszystkie prawa wynikające z Konwencji o prawach dziecka, a w szczególności prawo do:
- właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznego, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, odpowiadającego potrzebom, zainteresowaniom
i możliwościom psychofizycznym dzieci w wieku przedszkolnym,
- szacunku dla swoich potrzeb,
- ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej,
- poszanowania godności osobistej i własności intelektualnej,
- życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym,
- swobodnego wyrażania swoich myśli i przekonań, z poszanowaniem zdania innych,
- rozwijania cech indywidualnych i postaw twórczych.
- W przedszkolu wspólnie z dziećmi ustalane są normy zachowania. Dziecko
w przedszkolu ma obowiązek:
- przestrzegania ustalonych zasad postępowania, zgodnych z normami i wartościami współżycia społecznego, zwłaszcza dotyczących bezpieczeństwa,
- traktowania z szacunkiem i życzliwością wszystkich rówieśników i osób dorosłych,
- aktywnego uczestniczenia w zajęciach i zabawach prowadzonych przez nauczycieli,
- słuchania i reagowania na polecenia nauczyciela,
- szanowania wytworów pracy kolegów,
- szanowania sprzętów i zabawek znajdujących się w przedszkolu,
- dbania o estetykę i czystość pomieszczeń, w których przebywa,
- sygnalizowania złego samopoczucia i potrzeb fizjologicznych,
- przestrzegania zasad higieny osobistej,
- wykonywanie czynności samoobsługowych i porządkowych w miarę możliwości,
- pełnienia dyżurów.
- Dziecko może być objęte indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym.
- Wychowankowi objętemu kształceniem specjalnym dostosowuje się program wychowania przedszkolnego do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz jego możliwości psychofizycznych. Dostosowanie następuje na podstawie opracowanego dla wychowanka indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, uwzględniającego zalecenia zawarte w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Za prawidłowość realizacji zadań, o których mowa w ust. 5 i 6, odpowiada dyrektor przedszkola.
- W zależności od rodzaju niepełnosprawności przedszkole zapewnia wychowankowi specjalistyczną pomoc i opiekę.
- W przypadku naruszenia praw dziecka przez przedszkole rodzic ma prawo wniesienia skargi do wychowawcy oddziału lub dyrektora przedszkola według zasad:
- skargi przyjmuje i rozpatruje dyrektor przedszkola,
- odpowiedź udzielana jest do 7 dni w formie pisemnej,
- w przypadku niezadowalającego rozpatrzenia skargi rodzic ma prawo ponownego jej skierowania do organu prowadzącego lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
§ 2
Nagrody i konsekwencje
Dziecko za dobre zachowanie i postępy w nauce może być w przedszkolu nagrodzone: pochwałą ustną – indywidualną lub przed grupą,
- pochwałą do rodziców,
- pochwałą dyrektora przedszkola,
- oklaskami.
- emblematem,
- przydziałem funkcji,
- w uzasadnionych przypadkach (w porozumieniu z rodzicem) nagrodą rzeczową.
Dziecko może ponieść konsekwencje za świadome niestosowanie się do obowiązujących w przedszkolu zasad:
- ustną uwagę (upomnieniem) nauczyciela,
- brakiem nagrody,
- odsunięciem od zabawy na krótki czas,
- czasowym odsunięciem od wybranej funkcji,
- czasowym ograniczeniem uprawnień do wybranych zabaw,
- poinformowaniem rodziców/prawnych opiekunów o niewłaściwym zachowaniu.
W przedszkolu wyklucza się wszelkie formy konsekwencji fizycznych.
Wychowankowie przejawiający zachowania agresywne, zagrażające zdrowiu innych dzieci poddawani są wnikliwej obserwacji przez nauczycieli i psychologa, którzy podejmują decyzję o:
- powiadomieniu dyrektora przedszkola,
- powiadomieniu rodziców dziecka,
- spotkaniu nauczycieli i psychologa z rodzicami w obecności dyrektora przedszkola w celu uzgodnienia wspólnego kierunku oddziaływań wychowawczych,
- skierowaniu dziecka do poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu dokonania diagnozy specjalistycznej i poddania ewentualnej terapii,
- innych działaniach podjętych w porozumieniu z rodzicami.
Rozdział 12
Prawa i obowiązki rodziców
§ 1
Prawa rodziców
Rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola mają prawo do:
- zapoznawania się z zadaniami wynikającymi z planu pracy przedszkola oraz programu wychowania przedszkolnego w danym oddziale,
- uzyskiwania na bieżąco rzetelnych informacji na temat swojego dziecka,
- uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli, pedagoga w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, doborze metod udzielania pomocy,
- przekazywania dyrektorowi przedszkola wniosków dotyczących pracy przedszkola,
- przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu i organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny poprzez swoje przedstawicielstwo (radę rodziców),
- realizacji indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego ich dziecka w trybie odrębnych przepisów.
§ 2
Obowiązki rodziców
Do podstawowych obowiązków rodziców należy:
- przestrzeganie niniejszego statutu,
- współpraca z nauczycielami prowadzącymi grupę w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczo-dydaktycznych rodziny i przedszkola,
- przygotowanie dziecka do funkcjonowania w grupie przedszkolnej w zakresie podstawowych czynności samoobsługowych,
- respektowanie uchwał rady pedagogicznej i rady rodziców,
- terminowe uiszczanie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu,
- przyprowadzanie dziecka do przedszkola w dobrym stanie zdrowia,
- rzetelne informowanie o stanie zdrowia dziecka, szczególnie w przypadku gdy może to być istotne dla jego bezpieczeństwa i stosowanej diety,
- bezzwłoczne informowanie przedszkola o stwierdzeniu choroby zakaźnej u dziecka,
- na prośbę nauczyciela dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka po przebytej chorobie zakaźnej,
- zawiadamianie przedszkola o przyczynach długotrwałych nieobecności dziecka,
- przyprowadzanie dziecka do przedszkola i odbieranie go z przedszkola osobiście lub przez upoważnioną osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,
- przestrzeganie godzin pracy przedszkola, deklarowanego limitu czasu pobytu dziecka w przedszkolu oraz ramowego rozkładu dnia,
- zapewnienie dziecku warunków do regularnego uczęszczania na zajęcia,
- zapewnienie dziecku niezbędnego wyposażenia,
- kontrolowanie, ze względów bezpieczeństwa, co dziecko zabiera do przedszkola,
- ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków – skorzystanie
z możliwości ubezpieczenia grupowego w przedszkolu lub przedstawienie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie indywidualne,
- uczestniczenie w zebraniach organizowanych przez przedszkole,
- informowanie przedszkola o zmianach telefonu kontaktowego i adresu zamieszkania,
- śledzenie na bieżąco informacji umieszczanych na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej przedszkola.
Rozdział 13
Postanowienia końcowe
§ 1
Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej: nauczycieli, rodziców (opiekunów prawnych), pracowników administracji i obsługi.
§ 2
- Dla zapewnienia znajomości statutu przez wszystkich zainteresowanych ustala się:
- wywieszenie statutu na tablicy ogłoszeń oraz umieszczenie na stronie internetowej przedszkola.
- Udostępnianie statutu przez dyrektora przedszkola.
- Zapoznanie rodziców (opiekunów prawnych) dzieci nowoprzyjętych z treścią statutu podczas zebrań organizacyjnych.
§ 3
Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
§ 4
- Statut zatwierdzono na posiedzeniu Rady Pedagogicznej Przedszkola Miejskiego
nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie z mocą obowiązującą z dniem 01.09.2023 r.
- Traci moc statut Przedszkola Miejskiego nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi
w Stargardzie uchwalony w dniu 27.11.2017 r.