Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik Logopedia w domu Jolanta Rybicka Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska Kreatywne zabawy Danuta Milczarek Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole? Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła

Teoria w praktyce czyli propozycje wspólnych zabaw Rodziców z Dziećmi

Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła

Trening umiejętności społecznych – cele, narzędzia, techniki

Trening umiejętności społecznych daje możliwość przećwiczenia, modelowania czy też całkowitej zmiany zachowania. Naturalny trening społeczny to przede wszystkim doświadczenia społeczne czy rodzinne. Każda codzienna sytuacja jest możliwością do doskonalenia umiejętności. Niestety nie każde dziecko czy osoba dorosła z równą efektywnością nabywają tych umiejętności.

Efektywność treningów danego dziecka zależy od:

  • potencjału
  • zdolności komunikowania się
  • inteligencji
  • osobowości
  • wychowania
  • środowiska, w którym żyje.

Trening umiejętności społecznych polega na nabywaniu i podnoszeniu konkretnych umiejętności społecznych, czyli takich konkretnych zachowań stosowanych do zaistniałej sytuacji, ale także na oduczaniu zachowań niepożądanych i nieadekwatnych. Uczestnik treningu nabywa wachlarz zachowań, które może skutecznie wykorzystać w konkretnej rzeczywistej sytuacji.

Trening u niektórych dzieci może trwać nawet kilka miesięcy a nawet lat (zachowanie nie zmieni się w mgnieniu oka, poza tym w szybkim tempie nie zmienimy zachowania dziecka na adekwatne i akceptowane społecznie. Trening jest długim i systematycznym procesem).

W treningu umiejętności społecznych ważna jest wnikliwa obserwacja dziecka podczas zajęć. W czasie zajęć ważne jest wypytywanie dziecka o jego samopoczucie, komfort, o to co czuje. Należy pamiętać również o tym, że to, co dla prowadzącego trening jest łatwe i proste, dla dziecka takie proste już nie jest. To co dla otoczenia jest oczywiste i zrozumiałe, dla dziecka już takie nie jest.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zajęcia indywidualne prowadzone  z dzieckiem, to również trening umiejętności społecznych (np. nauka otwierania drzwi, trening higieniczny czy trening jedzenia  to część TUS-u).

Cele treningu umiejętności społecznych:
  • optymalizacja zachowań społecznych
  • korygowanie nieprawidłowych nawyków i zastąpienie ich nawykami adekwatnymi do sytuacji
  • uzyskanie umiejętności, kompetencji i wiedzy społecznej
  • przełożenie wyuczonych i wyćwiczonych zachowań do rzeczywistości! (najważniejsze).
Rola treningu umiejętności społecznych: (M. Szczyglik)
  • rola edukacyjna – uczę się czegoś nowego z zakresu umiejętności społecznych
  • rola kompensacyjna – pomoc w osiąganiu możliwie najwyższego poziomu funkcjonowania społecznego z uwzględnieniem wszelkich ograniczeń wynikających z deficytów np. niepełnosprawność ruchowa, intelektualna itp.
  • rola korekcyjna – zmieniam swoje zachowanie, to odpowiedź na żądania społeczne
  • rola terapeutyczna – trening umożliwia dziecku zrozumienie własnego potencjału i możliwości.
Techniki wykorzystywane w treningu umiejętności społecznych:
  • Wykonywanie instrukcji – każda z ćwiczonych umiejętności rozpisywana jest w formie instrukcji ,,krok po kroku”. Instrukcja musi byś napisana prostym i dostępnym językiem. Instrukcja może mieć również formę obrazkową – łańcuchy czynności.
  • Odgrywanie ról – zademonstrowanie instrukcji dziecku, potem rolę odgrywa dziecko – naśladuje terapeutę. Ten moment pozwala na zmodyfikowanie instrukcji, jeśli coś dziecku wyda się niejasne.
  • Modelowanie – terapeuta modeluje instrukcje.
  • Udzielanie wzmocnień i ich stopniowanie – bazowanie na pozytywnych zachowaniach, skojarzeniach i pozytywnych emocjach. Ustalamy jaka nagroda jest najatrakcyjniejsza dla dziecka i udzielamy jej w momencie wystąpienia pożądanego zachowania. Nagroda nie może być przekupstwem.
  • Udzielanie informacji zwrotnych – muszą być nacechowane pozytywnie. Dziecko lepiej zapamięta komunikat pozytywny.
  • Aktywne podpowiadanie – terapeuta pełni rolę wspierającą, nie powinien wyręczać dziecka przy wykonywaniu kroku z instrukcji. Należy też dać dziecku czas, aby mogło poprosić o pomoc, gdy jej potrzebuje.
  • Przydzielenie zadań do wykonania – zadania do przećwiczenia w domu z rodzicami.
Narzędzia w treningu umiejętności społecznych:
  • karty emocji i sytuacji społecznych – fotografie, rysunki, filmy przedstawiające emocje
  • historyjki społeczne – tworzenie i zapisywanie opowiadań odzwierciedlających różne scenariusze sytuacji społecznych (dla starszych wiekowo grup)
  • notes rzeczy trudnych – może byś prowadzony w formie pisemnej czy obrazkowej
  • łańcuchy zdarzeń – albumy/plany aktywności – sekwencje zachowań przy określonych czynnościach czy postępowanie w danej sytuacji przedstawione za pomocą zdjęć lub prostego opisu z drukiem komputerowym.
Trening obejmuje 10 podstawowych umiejętności społecznych:
  1. Zawieranie i podtrzymywanie znajomości.
  2. Aktywne słuchanie.
  3. Zadawanie pytań.
  4. Mówienie NIE – odmawianie oraz akceptowanie czyjegoś NIE.
  5. Inicjowanie rozmowy, włączanie się i podtrzymywanie rozmowy.
  6. Dyskutowanie.
  7. Wyrażanie krytyki i reagowanie na krytykę.
  8. Proszenie o pomoc i pomaganie innym.
  9. Radzenie sobie z emocjami i uczuciami – rozpoznawanie emocji i odpowiednie ich wyrażanie.
  10. Mówienie i przyjmowanie komplementów.

Kamila Zaguła

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP