Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik Logopedia w domu Jolanta Rybicka Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska Kreatywne zabawy Danuta Milczarek Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole? Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła

Teoria w praktyce czyli propozycje wspólnych zabaw Rodziców z Dziećmi

Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak

Zabawy z liczeniem

 

1. Gra ściganka „Wyścig wiewiórek”

 Potrzebne materiały:

– maskotki wiewiórek (mała i duża) ale można nazwać i wykorzystać inne zwierzęta

– kartki A4 lub mniejsze w dwóch kolorach po 20 sztuk z każdego koloru

– napisy: start, meta 2x

– 2 szarfy lub skakanki

– kilka orzechów

– kostka do gry    

Przebieg zabawy:

1. Rozdaj dzieciom kartki i poleć, by spróbowały z nich  ułożyć drogę, każde swoją. Albo niech ułożą wspólną w /g własnego pomysłu, kartki powinny się dotykać jednym z boków. Jeśli , to będą dwie drogi nie powinny się spotkać.

2. Sprawdźcie, czy wasze drogi mają tyle samo pól. Polećcie dzieciom, kolejno przeliczyć pola gry,  ile ich jest? To samo uczyńcie z drugą drogą.

3.Teraz zapytaj gdzie będzie początek drogi, a gdzie jej koniec. Oznaczcie te miejsca kartkami z napisem: start i meta.

4. Możecie urozmaicić grę rysując przeszkody na trasie tak jak, to bywa w grach.

5. Pokaż kolorowe pudełko i zadaj zagadkę „kto skacze z drzewa na drzewo lubi jeść orzechy i mieszka w lesie”. Dzieci odpowiadają wiewiórka, sprawdź czy w pudełku są takie maskotki i wyjmij je. Dalej zapytaj dzieci czy chcą by wiewiórki ścigały się po ich drogach do dziupli z orzechami. Przygotujcie obręcze z orzechami, lub miseczki  na mecie każdej z dróg.

Uwaga rozpoczyna się gra: dzieci wybierają wiewiórki, po kolei kulają kostką , przeskakując po polach wiewiórką zgodnie z liczbą oczek na kostce. Dzieci głośno liczą, czy wiewiórka dobrze skacze. Gra kończy się skokiem wiewiórki do dziupli. Kto szybciej dotrze, wygrywa.

2. Tworzenie gry „Wyścig zajączków” – układanie przez dzieci dywaników z kolorowych kartek, której będą poruszały się zajączki. Można dziecku zrobić opaskę z uszami zajączka lub wykonać ją wspólnie. Podobnie jak w poprzedniej zaznaczyć start, metę, narysować przeszkody.  Zajączki skaczą po ułożonej drodze zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek na kostce, by jak najszybciej dojść do marchewki. Jeśli zajączki spotkają się na tym samym polu, witają się przez podanie ręki. Zajączek, który pierwszy dojdzie do marchewki „zjada” np. marchewkę.

 3.„Kolce jeża” – zabawa słuchowo – matematyczna z wykorzystaniem kolorowych patyczków. Układanie patyczków w zależności od ilości usłyszanych dźwięków granych na dowolnym instrumencie.  Następnie narysowanie jeża i naklejanie kolców, małych kolorowych patyczków, zwykłych wykałaczek lub pociętych pasków papieru.

4. „Sweter z guzikami” – zabawa matematyczna polegająca na dodawaniu lub odejmowaniu guzików na swetrze, zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek na kostce. Dziecko/ dzieci/rodzic  kula kostką lub zostają wybrane za pomocą rymowanki „raz, dwa, trzy teraz kostką kulasz ty”, następnie liczą oczka na kostce i układają lub zabierają guziki ze swetra. Doskonalenie logicznego myślenia w trakcie ustalania i szukania możliwych rozwiązań (czy możemy zabrać lub dołożyć guziki). Kształtowanie umiejętności liczenia w zakresie sześciu elementów.  Pomoce do zajęć: szablon swetra z brystolu z zaznaczonymi miejscami na guziki; duża piankowa kostka do gry z oczkami; guziki w różnych kształtach.

 

            Dobrej zabawy Teresa Półtorak

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP