Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik Logopedia w domu Jolanta Rybicka Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska Kreatywne zabawy Danuta Milczarek Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole? Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła

Teoria w praktyce czyli propozycje wspólnych zabaw Rodziców z Dziećmi

Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek

Zaczytana kwarantanna

Kwarantanna to nietypowy moment w życiu przedszkolaka. Dzieci mają prawo czuć niepokój ze względu na sytuację, którą nie do końca rozumieją. Mają prawo być sfrustrowane deficytem ruchu i kontaktu z rówieśnikami. Wcale nie tylko dzieci!  By umilić wszystkim ten czas – zachęcam Was do udziału w akcji Zaczytana Kwarantanna. O co chodzi? Wyjaśniam!

Zaczytana Kwarantanna – o co chodzi?

Zaczytana Kwarantanna to alternatywa dla tego, co zwykle tytułuję jako Czytanie na dywanie. To był nasz codzienny przedszkolny czas – dziecko wybierało bajkę, ja ją czytałam. Tym sposobem codziennie inna osoba miała szansę poczuć się wyróżniona możliwością wyboru bajki, a cała grupa czerpać wszystkie wartości z słuchania bajki.

Z resztą – chyba nikogo nie trzeba przekonywać o walorach czytania bajek.

Teraz sytuacja ma się troszkę inaczej. Mam obawy – choć może niesłusznie – że w życiu przedszkolaków pojawiło się sporo multimediów. W pewnym sensie to zrozumiałe – to trudna sytuacja dla rodziców, którzy często zmuszeni są łączyć zawodową pracę w nowych warunkach z opieką nad najmłodszymi dziećmi.

Choć multimedia bywają pomocne, spędzenie kilku tygodni na systematycznym oglądaniu bajek i graniu na tablecie nie przyniesie efektów, które nas ucieszą.

Dlatego zachęcam Was do wspólnego czytania! Dlaczego?

  • Stworzenie audiobooka z dzieckiem to świetna zabawa! Naprawdę!
  • To proste – czytając dziecku jego ulubioną bajkę – po prostu nagraj ją korzystając z telefonu (aplikacja Dyktafon)
  • Audiobooki czytane przez różne osoby są atrakcyjne dla przedszkolaków – przedszkolak z większym zaangażowaniem wysłucha bajki, o której będzie wiedział, że to bajka wybrana przez innego przedszkolaka
  • To dobra praktyka, którą warto szerzyć – inni mogą pójść za Twoim przykładem i zaangażować się we wspólne czytanie z dzieckiem.
  • Wspólne radosne działanie jest przyjemnie jednoczące nas wszystkich w tym nietypowym czasie. Fajnie być razem, chociaż osobno.

Zaczytana Kwarantanna – co zrobić?

To proste.

  1. Poproś dziecko, aby wybrało swoją ulubioną bajkę.
  2. Uruchom aplikację Dyktafon w swoim telefonie.
  3. Nagraj wstęp. Na przykład poproś dziecko, żeby powiedziało jak ma na imię, ile ma lat i jaką bajkę wybrało dla innych dzieci.
  4. Nagraj swoją ulubioną bajkę – możesz wcześniej poprosić dziecko, by samodzielnie wyrecytowało niektóre fragmenty bajki, jeśli potrafi.
  5. Wyślij bajkę innym przedszkolakom z Twojej grupy, udostępnij ją na stronie swojego przedszkola lub wyślij do mnie (blogpanimonia@gmail.com). Chętnie ją tutaj opublikuję! Dla radości innych przedszkolaków. Od dzieci (i ich rodziców) dla dzieci. Z tęsknotą – od nauczycieli – dla dzieci. Od dorosłych – dla maluchów

Zaczytana Kwarantanna – pamiątkowy dyplom

Wszystkim wspaniałomyślnym autorom nagrań drogą mailową przekazane zostaną pamiątkowe dyplomy potwierdzające udział w akcji. Choć myślę, że najlepszą pamiątką jest samo nagranie!

A co, jeśli się pomylisz?

Pomyliłeś się? Nie szkodzi. Przecież czasem, czytając dziecku bajkę, przekręcimy słowo. Nie ma w tym nic złego. W jednym z moich pierwszych audiobooków, jeśli się wsłuchacie, usłyszycie moją oburzoną kotkę drapiącą w drzwi. Nawet mnie to bawi 

A co, jeśli masz inny pomysł?

Chcesz wzbogacić bajkę instrumentem? Świetnie! Chcesz zaśpiewać? No, to ekstra.

Jednak masz ochotę przeczytać wierszyk? Ok! Tekst z podziałem na role? Dlaczego nie!

Po prostu – baw się!

Jak nagrać bajkę?

Ja korzystam z aplikacji Dyktafon w telefonie, choć to zupełnie obojętne jaką aplikację wybierzesz. Jest bezpłatna i prosta w obsłudze.

 

Materiały  przekazała Anna Ziętek

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP