Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik Logopedia w domu Jolanta Rybicka Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska Kreatywne zabawy Danuta Milczarek Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole? Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła

Teoria w praktyce czyli propozycje wspólnych zabaw Rodziców z Dziećmi

Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek

Co możemy robić z dzieckiem w domu?

Czytanie książek

Z najmłodszymi warto usiąść przy książeczce lub przeczytać im jakąś historię. Starsze dzieci doskonale poradzą sobie same. Bez trudu dobiorą też lekturę idealnie dopasowaną do ich czytelniczych preferencji. Oczywiście, zawsze możecie doradzać w kwestii kolejnych tytułów.

Rysowanie

Kolorowe akcesoria, takie jak duże zestawy kredek, cienkopisów czy farb, skutecznie nakłaniają do tworzenia. Jeśli Wasze dzieci lubią rysować, na pewno chętnie spędzą wolny czas na tym zajęciu. Możecie też przygotowywać złożone obrazki wspólnie.

Stwórzmy komiks 

Wasze dziecko lubi rysować, malować? W takim razie stwórzcie razem wyjątkowy komiks. Wymyślcie ciekawą historię, którą następnie przelejcie na papier. Pozwól maluchowi zaszaleć, niech rysuje to co podpowiada mu wyobraźnia. Przygotowanie takiego wielostronicowego komiksu z całą pewnością zajmie dziecku kilka dni, a może i całe ferie? Wszystko zależy od długości opowiadania.

 

Wycinanie

Czas spędzony w domu na pewno pomoże w rozwijaniu kolejnych zdolności manualnych.
Z papieru możecie wykonywać ozdobne serwetki i tylko od Was zależy, jakie wzory będą przyjmować. Innym sposobem okaże się wycinanie różnych kształtów z kolorowego papieru
i przyklejanie ich na sztywną kartkę, by stworzyć w ten sposób wyjątkowe kompozycje.

Masy plastyczne

To prosta i fantastyczna zabawa, która rozwija kreatywność i sprawność manualną dziecka. Można je lepić w dowolny sposób i formować z nich kształty, które podpowiada dziecku wyobraźnia.

Przepisy na masę plastyczną

Poniżej znajdziecie 5 przepisów na masę plastyczną domowej roboty. Jej przygotowanie nie zajmie wam więcej niż kilka minut. Nie potrzebujecie do niej niezwykłych składników, w każdej chwili możecie więc dorobić masy.

Masa plastyczna z mąki ziemniaczanej przepis:

-400 g mąki ziemniaczanej

-250 ml balsamu do ciała

-4 łyżki oleju

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą. Możemy również podzielić masę na części i do każdej z nich dodać kolorowe farby.

Masa plastyczna z mąki kukurydzianej przepis:

-1 szklanka mąki kukurydzianej

-1 szklanka soli

-1 szklanka wody

Postępujemy dokładnie tak, jak w przypadku poprzedniej instrukcji.

 

Masa plastyczna z sody oczyszczonej przepis:

-1 szklanka mąki ziemniaczanej

-1,5 szklanki sody

-100 ml wody

Wszystkie składniki mieszamy.

Masa plastyczna z pianki do golenia:

-1 kg mąki ziemniaczej

-1 opakowanie pianki do golenia

-2 łyżki oleju lub płynu do mycia naczyń

Wszystkie składniki mieszamy. 

 

Karaoke

Dzieci lubią śpiewać i na pewno znają znacznie więcej przebojów niż my, rodzice. Dobrym pomysłem będzie więc sięgnięcie po zestaw karaoke. Uczestnikami może zostać każdy, a próba odśpiewania linii melodycznej wylosowanego szlagieru na pewno będzie ciekawym doświadczeniem. Co więcej dostarczy sporo frajdy właśnie najmłodszym. Należy tylko pamiętać, by tego rodzaju konkursy urządzać za dnia, ponieważ wieczorem mogłyby przeszkadzać sąsiadom.

Gry planszowe i karciane 

Zarówno gry planszowe, jak i karciane  są obecnie bardzo zróżnicowane. Można wybrać którąś z prostych, klasycznych rozgrywek, lub też przejrzeć ofertę gier edukacyjnych, które wzbogacają wiedzę oraz kreatywność dziecka. Oczywiście, są też różnego rodzaju gry tematyczne, na przykład związane z ulubioną lekturą, animacją czy z dziedziny fantastyki, pomagające przenieść się na chwilę do niezwykłego świata.

Quizy

W rodzinnym gronie można też przeprowadzić angażujący quiz. Zwykle pytania, które zawiera, są podzielone na określone dziedziny, a uczestnik musi na nie odpowiedzieć. Za każdą poprawną odpowiedź zdobywa punkty. Nie trzeba koniecznie kupować gotowego quizu – możecie przygotować go wcześniej sami i potem zaangażować w zabawę dziecko.

Układanie puzzli

 

Idealnym sposobem na zabicie nudy okaże się też wspólne układanie puzzli. Możecie wybrać obrazek złożony z bardzo wielu elementów – wtedy zabawa potrwa jeszcze dłużej!

Wspólne robienie zabawek

Kartonowe pudła świetnie nadają się do wyklejania, robienia kartonowych klocków i domków, które w nieskończoność można wspólnie udoskonalać. Ziemniak nabity na patyczek od szaszłyków, z przyszpilonymi guzikami, robiącymi za oczy może nam posłużyć za teatralnego bohatera i występować we własnoręcznie przygotowanym kartonowym teatrze. Robienie zabawek to też zabawa!

Szycie

Inną formą twórczego działania może być wspólne szycie. Łatanie dziur, zszywanie dwóch kawałków tkaniny, obszywanie starych ubrań, wykrajanie kawałków materiałów, napychanie uszytych przedmiotów. Można skupić się na wspólnym szyciu zabawek, albo po prostu wspólnym szyciu. Nie nastawiajmy się na efekt, nie chodzi o stworzenie rzeczy, która będzie realizacją jakiegoś projektu. Sama zabawa w szycie jest procesem, który może dawać nam obopólną radość.

 

Domowy teatrzyk

Dla najbardziej kreatywnych maluchów świetnym sposobem na spędzenie czasu okaże się zabawa w domowy teatrzyk. Najpierw trzeba będzie przygotować scenę, rekwizyty, a wreszcie pacynki, które będą tam potem występować. Później pozostaje już tylko wystawianie kolejnych sztuk, a te z pewnością nigdy się nie znudzą.

Eksperymenty w kuchni

Tak, eksperymentujmy – choćby miało to oznaczać dla dziecka kotlety warzywne z masłem orzechowym na kolację. W bardziej klasycznej wersji doskonale sprawdza się wspólne pieczenie. Wybierzcie jakiś prosty przepis na ciastka i przygotujcie je wspólnie. Bo nic nie smakuje bardziej, niż własnoręcznie przyrządzony posiłek.

 

Kurs pierwszej pomocy

Kilka bandaży, plastry, ziołowe maści i waciki oraz rodzic cierpiący na liczne dolegliwości… Można skupić się na praktycznym podejściu do tematu – nauczyć dziecko tego, jak naprawdę powinno wyglądać opatrywanie ran czy udzielanie pierwszej pomocy. W tym kontekście lalki i misie mogą okazać się bardzo praktycznym narzędziem do wprowadzenia dziecka w pasjonujący świat tego, jak funkcjonuje ludzki organizm.

 

Mały ogrodnik

Wspólnie  posadźcie rzeżuchę albo słonecznik, razem podlewajcie, mierzcie  i fotografujcie, aby później wydrukować zdjęcia i zrobić książeczkę na pamiątkę.

 

Tanecznym krokiem 

Z podkładem muzycznym lub bez możecie wspólnie poruszać się do ulubionych piosenek i melodii. W wersji dla odważniejszych rodziców (mniej wrażliwych słuchowo) możecie włączyć sekcję instrumentalną z wykorzystaniem sprzętów kuchennych (garnki mają świetną akustykę). Dzieci będą zachwycone, sąsiedzi nieco mniej. Zorganizujcie konkurs taneczny albo konkurs piosenki. Nagrodą może być korona, medal, dyplom (oczywiście zrobiony własnoręcznie) albo pyszne małe co nieco.

Domowy klub fitness 

W mediach alarmują o pladze otyłości u dzieci. Waszej rodziny nie będzie to dotyczyć, jeśli postawicie na ruch. Czas na trochę wspólnych ćwiczeń fizycznych - połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone. Pokażcie dziecku kilka prostych figur z aerobiku, zachęćcie też, aby dziecko zaproponowało swoje ćwiczenia, które wykonacie. Na pewno będzie wesoło.

Kalambury 

W tej zabawie za pomocą gestów musimy pokazać np. tytuł bajki, postać z bajki, czynność, zwierzątko.

Zimno, ciepło, gorąco 

Chyba znana wszystkim, a może nieco zapomniana zabawa, w której jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował "skarb“ daje wskazówki stopniując słowa - zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się odnowa.

Zabawa w chowanego

Klasyczna zabawa w chowanego zawsze pozostaje aktualna. Szczególnie ciekawa będzie na dużej przestrzeni, pełnej zakamarków, ale nie bójmy się – nawet w niewielkim mieszkaniu dziecko znajdzie doskonałe schowki, takie jak szafa, kotara czy większe łóżko.

Miłej zabawy  Daria Ząbek

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP