Zabawy domowe z dziećmi - Żaneta Zawadzka Odkrywamy, badamy, eksperymentujemy w domu - Teresa Półtorak Pomysły na zabawy w domu - Daria Ząbek Pomysły na zabawy w domu - Joanna Płóciennik Zabawy z liczeniem - Teresa Półtorak 12 pomysłów - Żaneta Zawadzka Zabawy ruchowe w domu Anna Daszkiewicz Ćwiczenia logopedyczna dla dzieci Jolanta Rybicka Co robić jeśli dziecko jest nadruchliwe? Anetta Brach Zabawy matematyczne w domu Danuta Milczarek Doświadczenia i eksperymenty w domu - Mariola Teplicka Mamo, Tato - policz ze mną Izabela Michalak Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie Weroniki Sherborne Teresa Wiśniewska Integracja sensoryczna w domu - Anetta Brach Terapia ręki w warunkach domowych Kamila Zaguła Zajęcia artystyczne w domu Teresa Wiśniewska Zabawy z rolkami Joanna Płóciennik Logopedia w domu Jolanta Rybicka Pamięć, koncentracja, spostrzegawczość Katarzyna Wolska Wspomaganie i rozwijanie umiejętności społecznych dziecka Kamila Zaguła 15 zabaw - rozwój dłoni i motoryki małej Danuta Milczarek Zabawy w teatr Ewa Klaudzińska Wspólne gotowanie z dzieckiem Mariola Teplicka Zabawy kreatywne w oparciu o zmysły Teresa Półtorak "Kurs patyczkowania" Izabela Michalak Zabawy kontaktowe Teresa Wiśniewska Ćwiczenia logorytmiczne Jolanta Rybicka Gry i zabawy wspomagające rozwój społeczny i emocjonalny Joanna Płóciennik Motoryka duża, motoryka mała - praktyczne wskazówki Katarzyna Wolska Kreatywne zabawy Danuta Milczarek Przepisy na masy plastyczne Teresa Wiśniewska KALENDARIUM 2020 Teresa Wiśniewska Kodowanie bez komputera Teresa Półtorak Aktywność ruchowa dziecka Mariola Teplicka Ćwiczenia fonacyjne Jolanta Rybicka Zabawy z dzieckiem w domu oparte na metodzie W. Sherborne Teresa Wiśniewska Zabawy logopedyczne Jolanta Rybicka Zaczytana kwarantanna Anna Ziętek Wierszyki na dziecięce masażyki Izabela Michalak Co ma ręka do gadania ? Jolanta Rybicka Zerówka w przedszkolu, czy może lepiej w szkole? Trening umiejętności społecznych Kamila Zaguła

Teoria w praktyce czyli propozycje wspólnych zabaw Rodziców z Dziećmi

Logopedia w domu Jolanta Rybicka

Logopedia w domu

Gdy Twoje dziecko ma zdiagnozowaną wadę wymowy lub niewiele mówi

Jednym z czynników warunkujących prawidłowy rozwój mowy jest sprawność całego aparatu mowy. W skład niego wchodzą:

  • aparat oddechowy
  • aparat fonacyjny
  • aparat artykulacyjny

Zaprezentuję propozycje ćwiczeń, które z powodzeniem można wykonywać w warunkach domowych.

Terapia logopedyczna często jest długim procesem nie wystarczą ćwiczenia w gabinecie. Praca w domu z rodzicem jest nieodłącznym elementem terapii i dzięki wysiłkowi, który włożą w te czynności dziecko szybciej zostanie wyprowadzone. Pamiętajmy, że najlepiej jest ukończyć terapię logopedyczną przed rozpoczęciem nauki w szkole, dlatego tak ważna jest intensywność ćwiczeń. Wady wymowy mogą predysponować do wystąpienia trudności w czytaniu i pisaniu. Ten problem jest teraz jeszcze bardziej wyraźny, gdyż 6-latki zasiadają się już w szkolnych ławkach i tak naprawdę jest mniej czasu na pozbycie się wad wymowy. Musicie wiedzieć, że np. najbardziej popularne seplenienia międzyzębowe nie trwa pół roku. Często ten okres jest bardzo długi, dlatego też jeżeli widzimy, że dziecko może mieć wadę wymowy konieczna jest pomoc logopedy i systematyczna praca w domu.

3-letnie dziecko najczęściej jest już w stanie tak długo skupić uwagę, że będzie mogło wysiedzieć przed lustrem                 15-minut i z nami poćwiczyć. Oczywiście nie nazywam tych aktywności „terapią”, tylko ogólnie zachęcam dziecko do szeroko pojętej zabawy.

Propozycje ćwiczeń podzieliłam na 3 grupy: oddechowe, fonacyjne i artykulacyjne.

Podczas terapii wady wymowy odbywającej się w gabinecie logopeda ćwiczę z dzieckiem właśnie te aparaty.

Dzięki moim propozycjom możecie bawić się w nie w domu.

Dziś zaprezentuję Wam ćwiczenia z pierwszej grupy.

Kilka ogólnych informacji:

  • dziecko powinno wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta- taki tor oddechowy zapewni prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego
  • dzieci, które oddychają  przez usta, mają je cały czas otwarte powinny zostać zapisane na konsultację laryngologiczną
  • warto również obserwować sposób oddychania podczas snu
  • artykulacja powinna odbywać się na wydechu

10 zabaw oddechowych

1. Dmuchajka.  Można ją zrobić z przezroczystego pudełka po np. płynie do płukania tkanin.        

Przecinamy na połowę i z boku wypalamy dziurkę na słomkę, przez którą dziecko będzie dmuchało to co włożymy do środka np. piłeczkę pong pongową , styropianową, piórka, papierki, filcowe pomponiki . Oczywiście dziecko samo trzyma  dmuchajkę za cześć z nakrętką. Zadaniem dziecka jest nabranie dużej ilości powietrza przez nos i wypuszczenie mocnym strumieniem przez usta tak aby uniosła się styropianowa piłeczka. Zabawy z dmuchajką ćwiczą siłę wydechu oraz utrwalają prawidłowy tor oddychania (mając słomkę w ustach nie da się oddychać  przez usta). Znalazłam jeszcze jeden bardzo przydatny aspekt- kiedy piłka się unosi nad nosem ćwiczymy również mięśnie gałek ocznych, co jest pożądane.

2. Dmuchanie baniek mydlanych w konfiguracj:

*długo- krótko- długo

*słabo- mocno- bardzo mocno

Tak, żeby dziecko mogło zobaczyć siłę wydechu

3. Wąchanie kwiatów, kolorowych mydełek i pustych opakowań po perfumach

4. Zawody statków– z papieru lub kory możemy zrobić maleńkie stateczki, którymi możemy się bawić np. w wannie lub przy stole.

5. Dmuchanie na zawieszone na nitkach małe elementy. Również staramy się różnicować siłę wydechu.

6. „Kołysanie” misia. Dziecko kładzie się na plecach na płaskiej powierzchni. Na brzuchu kładziemy małą maskotkę. Zadaniem dziecka jest nabranie powietrza do brzuszka (przepony) i wypuszczenie tak aby miś się kołysał.

7. Dmuchanie na pocięte paski papieru tak aby tańczyły

8. Dmuchanie na wiatraczki, w gwizdki, trąbki

9.Wyścigi styropianowych, piankowych kulek z użyciem słomki lub bez

10. Dmuchanie na świecę tak aby nie zgasić płomienia

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie
    73-110 Stargard
    ul. Spichrzowa 6

    Oddziały zamiejscowe:
    73-110 Stargard ul. Limanowskiego 9
  • (91) 577 10 87
    oddziały ul. Limanowskiego 9 - tel. 726126999

Galeria zdjęć

BIP